Grįžti į pradinį puslapį   Renginiai ir repertuaras   Visi renginiai   Archyvas  
Klavyrinės muzikos koncertas „Angliškos siuitos“

Klavyrinės muzikos koncertas „Angliškos siuitos“

Johanno Sebastiano Bacho gimtadieniui
2021 m. kovo 21 d., sekmadienis, 19.00
Lietuvos nacionalinė filharmonija internete, Vilnius
Organizatorius:

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Koncertinio įrašo transliacija internetu www.nationalphilharmonic.tv, Filharmonijos ir Skaitmeninės koncertų salės Facebook paskyrose, YouTube kanalu (adresas Lietuvos nacionalinė filharmonija)

Atlikėjai
ANDRIUS ŽLABYS (fortepijonas; Lietuva, JAV)
Programa
Klavyrinės muzikos koncertas „Angliškos siuitos“

 

 

 

 

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685–1750)
„Angliškos siuitos“ klavyrui, BWV 806–811

Siuita Nr. 1 A-dur, BWV 806
Prelude, Allemande, Courante I, Courante II, Double I, Double II, Sarabande, Bourrée I, Bourrée II, Gigue

Siuita Nr. 2 a-moll, BWV 807
Prelude, Allemande, Courante, Sarabande, Bourrée I, Bourrée II, Gigue

Siuita Nr. 3 g-moll, BWV 808
Prelude, Allemande, Courante, Sarabande, Gavotte I, Gavotte II, Gigue

Siuita Nr. 4 F-dur, BWV 809
Prelude, Allemande, Courante, Sarabande, Menuet I, Menuet II, Gigue

Siuita Nr. 5 e-moll, BWV 810
Prelude, Allemande, Courante, Sarabande, Passepied I, Passepied II, Gigue

Siuita Nr. 6 d-moll, BWV 811
Prelude, Allemande, Courante, Sarabande, Gavotte I, Gavotte II, Gigue

„Man sunku įsivaizduoti savo gyvenimą be Johanno Sebastiano Bacho“, – yra sakęs Andrius Žlabys. Todėl nenuostabu, kad pianisto rečitaliuose dažnai skamba baroko genijaus kompozicijos. Jo ypatingu santykiu su Bachu turėjome progų įsitikinti: Filharmonijos salėje esame girdėję Koncertus klavyrui ir orkestrui, Šešias partitas, Fantaziją c-moll ir kitus kūrinius. Šį vakarą A. Žlabys interpretuoja „Angliškas siuitas“ klavyrui.

A. Žlabys – vienas žymiausių šiuolaikinių lietuvių pianistų, apdovanotas išskirtine charizma ir menine įtaiga. Prestižinio Jungtinių Amerikos Valstijų Curtis’o muzikos instituto auklėtinis tarptautinį pripažinimą įtvirtino koncertuodamas su garsiausiais pasaulio kolektyvais, tarp kurių – Niujorko filharmonijos, Bostono simfoninis, Klivlando, Buenos Airių filharmonijos simfoniniai orkestrai, iškilūs solistai. Pianisto „rafinuotas artistiškumas“ (taip rašė „The New York Sun“) atvėrė duris į žinomiausias koncertų sales: Niujorko „Avery Fisher Hall“ ir „Carnegie Hall“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Buenos Airių „Teatro Colón“, Londono „Wigmore Hall“, Vienos „Musikverein“ ir Tokijo „Suntory Hall“. Jis yra dalyvavęs daugelyje festivalių JAV ir Europoje: lordo Yehudi Menuhino, Zalcburgo, Lokenhauzo, muzikos centro „Caramoor“ ir kt.

Iki šių dienų Bacho kūrybos tyrinėtojai neturi vieningos nuomonės, kada ir kur sukurtos „Angliškos siuitos“: skirtinguose šaltiniuose rašoma, kad tai įvyko tarp 1713 ir 1720 m. Veimare arba Kėtene.

Klavyriniuose kūriniuose, kurie (priešingai nei kūriniai vargonams) nebuvo susieti su vietine vokiška tradicija ar liturgija, išryškėjo tarptautiniai Bacho stiliaus bruožai – jis pasitelkė rafinuotai išdailintą prancūzišką bei itališką klavesino muzikos stilių. Šešios „Angliškos“, šešios „Prancūziškos“ siuitos ir šešios partitos iš pradžių buvo išleistos atskirai, o 1731 m. sudėtos į „Klavyrinių pratimų“ (Clavierübung) I dalį. Angliškomis ir prancūziškomis siuitas pavadino ne Bachas, ir šie pavadinimai nėra tikslūs, neatspindi siuitų turinio: jose jaučiama visų minėtų stilių dermė. Kiekviena siuita susideda iš keturių įprastų šokių: alemandos, kurantės, sarabandos ir žigos su trumpomis papildomomis dalimis. Visos „Angliškos“ siuitos pradedamos preliudais – juose labai aiškiai matyti, kaip meistriškai Bachas pritaikė klavyrui itališko ansamblinio muzikavimo principus. Šokiai „Angliškose“ siuitose stilizuoti prancūziška dvasia – tai rafinuota melizmatika, dublių, alternatyvių burė, gavotų ir paspjė gausumas, pagaliau čia aptinkamos tik prancūziškos kurantės.

„A. Žlabys tiesiog stulbino garsų paletės turtingumu, neįtikėtina muzikos raiškos įvairove nuo vos apčiuopiamų pianissimo, stebuklingai gražiai skambančių lėtų epizodų, iki azarto, didžiulės vidinės energijos, kuri išsiliejo paskutinėje siuitos d-moll žigoje, užbaigusioje visą kelionę po Bacho klavyrinės muzikos garsų jūrą. Fortepijonas suskambo pergalingai ryškiai, garsiai, net aštriai, tarsi perduodamas žinią, kad Bacho muzika nemirtinga net ir šiuolaikiniame pasaulyje“, – rašė Aldona Eleonora Radvilaitė „7 meno dienose“ po šio A. Žlabio rečitalio 2020 m. spalio 29 dieną.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: