LNF 80-ojo ir LKO 60-ojo sezono pabaigai

2021 m. gegužės 22 d., šeštadienis, 19.00
Filharmonijos Didžiojoje salėje, Vilnius
LNF 80-ojo ir LKO 60-ojo sezono pabaigai

PIOTR ČAIKOVSKIJ – Styginių sekstetas d-moll „Souvenir de Florence“ („Suvenyras iš Florencijos“), op. 70
RICHARD GALLIANO – „Opale concerto“ akordeonui ir styginių orkestrui
ÁSTOR PIAZZOLLA – „Libertango“

Lietuvos nacionalinės filharmonijos 80-ojo ir Lietuvos kamerinio orkestro 60-ojo sezono pabaigos koncerte skambės Piotro Čaikovskio, Richardo Galliano ir Ástoro Piazzollos kūriniai, juos atliks Lietuvos kamerinis orkestras, akordeonininkas Tadas Motiečius, diriguos Robertas Šervenikas.

Jaunasis akordeonininkas Tadas Motiečius studijavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje ir Karališkojoje Danijos muzikos akademijoje, o šiuo metu ypač aktyviai koncertuoja. Būdamas dešimties pradėjęs groti akordeonu, šiandien T. Motiečius yra daugelio svarbių tarptautinių konkursų Čekijoje, Latvijoje, Italijoje, Estijoje, Lenkijoje, Baltarusijoje, Kinijoje laureatas ir diplomantas. Bendradarbiavo Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro, Baltijos kamerinio operos teatro, Vilniaus teatro „Lėlė“, valstybinio choro „Vilnius“ renginiuose, taip pat inovatyviuose kamerinės, šiuolaikinės, džiazo muzikos projektuose.

Lietuvos kameriniam orkestrui diriguos Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Robertas Šervenikas. Maestro repertuare lygiai dėmesio skiriama operos, baleto ir simfoninės muzikos partitūroms, o ypatingą vietą užima šiuolaikiniai opusai, jis  ypač vertinamas už aktyvią ir įvairialypę kūrybinę raišką – lietuvių kompozitorių simfoninių kūrinių premjeras bei įtaigias ir brandžias šiuolaikinės ir klasikinės muzikos interpretacijas.

Piotras Čaikovskis (1840–1893) per kelis 1890-ųjų vasaros mėnesius baigė Styginių sekstetą d-moll ir pavadino jį „Suvenyru iš Florencijos“. Kūrinio idėją kompozitorius parsivežė iš viešnagės Italijoje, tačiau įgyvendino sunkiai. Tik po kelerių metų, padaręs esminių pataisų, kompozitorius Sekstetą dedikavo Peterburgo kamerinės muzikos draugijai; jos salėje 1892 m. lapkričio 25 d. įvykusi premjera susilaukė didžiulės sėkmės. „Suvenyras iš Florencijos“ – vienas gražiausių Čaikovskio kamerinės kūrybos puslapių.

Akordeono ir bandonijos virtuozas, kompozitorius iš Prancūzijos Richardas Galliano (g. 1960) save išreiškia įvairiuose muzikos žanruose – nuo klasikos iki džiazo. Apie neeilinį šio kūrėjo talentą liudija daugiau kaip keturi šimtai sukurtų ar aranžuotų dainų ir stambios formos kūrinių, skambančių pasaulio koncertų scenose, televizijoje ir kino filmuose. 1994 m. sukurtas trijų dalių kūrinys „Opale concerto“ akordeonui ir orkestrui grindžiamas moderniosios kompozicijos principais, muzikai būdinga kintantis metras, kontrastinga dinamika, intriguojantys harmoniniai posūkiai ir vingiai.

Koncerto pabaigoje skambės aistra kunkuliuojantis Ástoro Piazzollos „Libertango“. Įžymusis XX a. antrosios pusės argentiniečių muzikantas ir kompozitorius Ástoras Piazzolla savo kūryba iš esmės pakeitė tradicinę tango sampratą, praturtindamas šį šokį džiazo ir klasikinės muzikos elementais. Jis laikomas nuevo tango stiliaus pradininku. Piazzolla taip pat buvo puikus bandonininkas, savo kūrinius grojęs su garsiais kolektyvais. Tėvynėje Argentinoje jis vadinamas „El Gran Ástor“ (Didysis Ástoras).

20, 30, 40 Eur