Grįžti į pradinį puslapį   Renginiai ir repertuaras   Visi renginiai   Archyvas  
„Synaesthesis“. Abipus geležinės uždangos“

„Synaesthesis“. Abipus geležinės uždangos“

2019 m. birželio 9 d., sekmadienis, 19.00
Valdovų rūmų Renginių salė , Vilnius
Atlikėjai
Šiuolaikinės muzikos ansamblis SYNAESTHESIS:
MARTA FINKELŠTEIN (fortepijonas, klavesinas)
DIEMANTĖ MERKEVIČIŪTĖ (smuikas)
MONIKA KIKNADZĖ (altas)
ELENA DAUNYTĖ (violončelė)
DONATAS BUTKEVIČIUS (kontrabosas)
ARTŪRAS KAŽIMĖKAS (klarnetas)
VYTAUTAS OŠKINIS (fleita)
PRANAS KENTRA (gitara)
ANDRIUS REKAŠIUS (perkusija)
LUKAS BUDZINAUSKAS (perkusija)
Dirigentas KAROLIS VARIAKOJIS
Programa
„Synaesthesis“. Abipus geležinės uždangos“

PIERRE BOULEZ – „Dérive 1“ šešiems instrumentams
MORTON FELDMAN – „For Frank O'Hara“
GYÖRGY LIGETI – „Continuum“; Etiudai Nr. 1 „Désordre“ ir Nr. 4 „Fanfares“
BRONIUS KUTAVIČIUS – instrumentinis kvintetas „Praeities laikrodžiai“ gitarai ir styginių kvartetui (1977, Tomo Kutavičiaus transkripcija gitarai, smuikui, klarnetui, altui, violončelei)
ALFRED SCHNITTKE – „Serenada“ penkiems instrumentams

Šiuolaikinės muzikos ansamblio „Synaesthesis“ nariai – jauni, pašėlę, tarsi netveriantys savo kailyje, nepažaboti taisyklių ir diktuojantys savas. 2013 m. susibūręs kolektyvas jau spėjo tapti vienu ryškiausių tokio pobūdžio ansamblių Lietuvoje. 2016-aisiais ir 2017-aisiais, tobulindamasis tarptautinėje vasaros akademijoje Austrijoje, du kartus buvo apdovanotas už geriausią naujai sukurto kūrinio atlikimą ir interpretaciją „Just Composed“ kategorijoje. 2017 m. LR kultūros ministerija ansambliui skyrė ,,Jaunojo kūrėjo“ premiją, o 2018 m. „Synaesthesis“ tapo Lietuvos kompozitorių sąjungos reziduojančiu ansambliu. Jų profesionalumas, atvirumas įvairioms meno sintezės formoms bei nuoširdumas pritraukia ir žavi pačius įvairiausius klausytojus, o patenkintas savo kūrinių atlikimu 2016-ųjų „Gaidoje“ įžymus JAV kompozitorius Michaelas Gordonas sakė, jog tikisi šį puikų kolektyvą išgirsti ir Niujorke. Išties, „Synaesthesis“ jau žengė pirmuosius žingsnius į tarptautinį kontekstą – surengti pasirodymai „Melos-Ethos“ festivalyje Bratislavoje ir „Crossroads“ festivalyje Zalcburge, o šiemet laukia svarbus tarptautinis projektas Taline. Šiais metais pasirodė ir Lietuvos muzikos informacijos centro išleistas pirmasis ansamblio albumas „Another Point of View“.

Kaip rašė kompozitorius Mindaugas Urbaitis, „Ansamblio spiritus movens Karolis Variakojis sugebėjo ne tik suburti atlikėjus, atsidavusius šiuolaikinei muzikai, bet ir taip juos įkvėpti, kad per koncertus ansamblio energija, atrodo, veržiasi per kraštus. Šis užsidegimas, su kuriuo ansamblis dirba ir koncertuoja, nežada blėsti – kol kas „Synaesthesis“ programos ir jų atlikimas sulig kiekvienu koncertu vis gerėja, progresijos kreivė sparčiai kyla aukštyn, į programas įtraukiami vis sudėtingesni ir stilistiškai itin skirtingi šiuolaikinės muzikos kūriniai, retkarčiais nevengiama ir XX a. antrosios pusės klasikos.“ Būtent taip galima apibūdinti ir ansamblio programą Vilniaus festivalyje. „Synaesthesis“ šįkart atsigręžia į Europos muziką, skambėjusią 1968–1985 m. abipus geležinės uždangos.

Greta vienų žymiausių pasaulyje modernistų – Pierre’o Boulezo, Mortono Feldmano ir György Ligeti – ansamblis prikelia bene nuo 8-ojo dešimtmečio ryškiausio Lietuvos kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus opusą „Praeities laikrodžiai“ (1977). „Saulė yra zenite virš Broniaus Kutavičiaus muzikos. Žinoma, jos šaknys siekia pagoniškos Lietuvos viduramžius, bet ji atspindi jaunos tautos optimizmą ir gajumą, naivų ir išmintingą, reflektuojantį ir spontanišką... ji leidžia pajusti, kaip praturtėtų Europa, jei sugebėtų sukurti muzikos kultūrą, tolygiai sujungiančią paribius ir centrą“, – buvo rašoma danų laikraštyje „Berlingske Tidende“. Davusi nepaprastai stiprų impulsą geležine uždanga atitvertos Lietuvos kultūriniam atgimimui, unikali B. Kutavičiaus kūryba išlieka aktuali ir šiandien, nepaliauja dominti jaunosios kartos atlikėjų.

Ilgai sovietinei erdvei priklausęs ir į Vakarus pasitraukęs kompozitorius Alfredas Schnittke (1934–1998) yra artimai bendravęs su Lietuvos muzikais, su dirigentu Sauliumi Sondeckiu, jam dedikavęs kūrinių, o kompoziciją kameriniam orkestrui „Sutartinės“ sukūrė Lietuvai tragiškų 1991-ųjų sausio įvykių dienomis ir skyrė Lietuvos žmonėms. Postmodernistinė ir polistilistinė A. Schnittke’s kūryba iki šiandien yra itin populiari Europos scenose. Klausytojus magiškai veikia iš šios muzikos sklindantis emocinis jautrumas ir paprastumas, tam tikras daugiaprasmis muzikos pranešimas, teikiantis įvairių interpretacijos galimybių. Toks yra ir vienas ankstyvųjų autoriaus opusų „Serenada“ penkiems instrumentams (1968), kur kompozitorius naudoja ir savo paties kino muzikos citatas, ir Beethoveno, Čaikovskio bei Rimskio-Korsakovo muzikos fragmentus.

Bilietų kainos
15, 20, 30, 40 Eur
 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: