Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos
Vasario 16-osios proga internetu skambės ryškiausi operos „Lietuviai“ fragmentai

2021-02-02

Valstybės atkūrimo dienos proga Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje visada laukiama šventinio koncerto. Šiemet jis irgi vyks, internetu. Filharmonijos Skaitmeninėje salėje, YouTube ir Facebook platformose šventės išvakarėse skambės specialiai parengti ryškiausi Amilcare’s Ponchielli operos „Lietuviai“ (1874) fragmentai. Muzika pinsis su sveikinimais ir operą pristatančiais interviu.

J. E. Prezidento Gitano Nausėdos globojamas Lietuvos nacionalinės filharmonijos ir Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro 80-mečiui skirtas operos „Lietuviai“ („I Lituani“) koncertinis atlikimas vyko ir įrašas buvo padarytas 2020 m. rugsėjo 5 d. Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje. Operą atliko maestro Modesto Pitrėno diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras (LNSO) ir ryškūs, pasaulinį pripažinimą pelnę solistai: Jūratė Švedaitė-Waller (sopranas, JAV), Mickael Spadaccini (tenoras, Belgija), Arūnas Malikėnas (baritonas), Modestas Sedlevičius (baritonas) ir Tadas Girininkas (bosas) bei ilgametis LNSO bičiulis Kauno valstybinis choras, kuriam net 51-erius metus vadovavo šio choro įkūrėjas, šviesios atminties maestro prof. Petras Bingelis.

Pasak Filharmonijos generalinės direktorės Rūtos Prusevičienės, rengiantis Vasario 16-osios minėjimui Filharmonijoje ir galvojant, koks jis galėtų būti karantino sąlygomis, nekilo abejonių, kad bene prasmingiausia bus kartu su publika prisiminti įspūdingąjį LNF 80-ojo sezono pradžios įvykį, tad pirmasis Lietuvoje profesionalus Ponchielli „Lietuvių“ įrašas pasitarnavo šventinės Vasario 16-osios programos sudarymui – garso režisieriai Aleksandra ir Vilius Kerai parengė įspūdingų operos fragmentų montažą.

Ši pasaulinei klasikai priskiriama opera ne kartą yra tapusi Lietuvos prasmingų datų simboliu, antai 2009 m. spektaklis buvo parodytas Trakų pilyje kaip Vilniaus operos festivalio premjera Lietuvos vardo paminėjimo 1000-mečio proga, 2012 m. Vasario 16-osios proga šis sceninis kūrinis nuskambėjo Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre (LNOBT), o 2020 m. švenčiant Mindaugo karūnavimo dieną, liepos 6-ąją, „Lietuviai“ koncertiniu pavidalu Nacionalinio operos ir baleto teatro buvo atlikti Valdovų rūmų kieme. Opera iškalbingai byloja apie mūsų krašto praeities didybę – mat veikalo siužetui XIX a. italų kompozitorius, Giuseppe’s Verdi amžininkas ir Giacomo Puccini mokytojas Ponchielli pasirinko Adomo Mickevičiaus poemą „Konradas Valenrodas“. Kita vertus, šios operos tekstas be galo taikliai rezonuoja su mūsų dienų ideologinėmis manipuliacijomis, politiniais konfliktais ir tuo išlieka aktualus net ir XXI amžiuje.

Priminsime, kad pasaulinė operos premjera įvyko 1874 m. kovo 7 d. Milano „La Scala“ teatre. Opera buvo labai šiltai sutikta publikos. „Lietuvių“ populiarumą lėmė ir herojinis siužetas, ir meistriškai parašyta Ponchielli muzika, nuostabios itališkojo bel canto melodijos, puikūs orkestriniai epizodai. Milane sėkmės sulaukę „Lietuviai“ XIX a. paskutiniais dešimtmečiais buvo atlikti Kremonoje, Trieste, Brešoje, Romoje, Turine, Buenos Airėse, Montevidėjuje, Čikagoje. 1884 m. opera vienintelį kartą atlikta Sankt Peterburgo Imperatoriškajame teatre (pakeistu pavadinimu „Aldona“). „Lietuvių“ populiarumą lėmė ne tik herojinis siužetas, bet ir meistriškai parašyta Ponchielli muzika, nuostabios itališkojo bel canto melodijos, puikūs orkestriniai epizodai. O štai po 1903 m. operos „Lietuviai“ pastatymo Milane, kuriam dirigavo žymusis maestro Arturo Toscanini, ji nebuvo įvertinta palankiai ir nugrimzdo į užmarštį iki pat 1979 m., kai „Lietuvius“ atgaivino ir įrašė Turino RAI (Italija) orkestras, choras ir italų solistai. Vėliau opera skambėjo Čikagoje (1981, 1983 ir 1991), Toronte (1981), Kremonoje (1984), Vilniuje (1991, 2012, 2020) ir Trakuose (2009).

Amilcare’s Ponchielli operos „Lietuviai“ fragmentų šventinė transliacija vyks vasario 15 d., pirmadienį, 19 val. internetu www.nationalphilharmonic.tv, Filharmonijos ir Skaitmeninės koncertų salės Facebook paskyrose, YouTube kanalu. Prieš operą, 18.45 val., numatyta transliuoti veikalą pristatančius interviu.

Trumpa informacija anonsavimui:

2021 m. vasario 15 d., pirmadienį, 19 val. (įrašas bus pasiekiamas ir vasario 1621 dienomis)

Lietuvos nacionalinė filharmonija internete

Prieš operą, 18.45 val., numatyta transliuoti veikalą pristatančius interviu.

Amilcare’s Ponchielli opera „Lietuviai“

Renginio globėjas J. E. Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda

Įrašo transliacija internetu www.nationalphilharmonic.tv, Filharmonijos ir Skaitmeninės koncertų salės Facebook paskyrose, YouTube kanalu (adresas Lietuvos nacionalinė filharmonija)

Lietuvos nacionalinės filharmonijos ir Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro 80-mečiui skirtas operos koncertinis atlikimas vyko ir įrašas padarytas 2020 m. rugsėjo 5 d. Lietuvos nacionalinės filharmonijos Didžiojoje salėje

Atlikėjai:

JŪRATĖ ŠVEDAITĖ-WALLER (sopranas, JAV) – Aldona

MICKAEL SPADACCINI (tenoras, Belgija) – Konradas, Valteris

ARŪNAS MALIKĖNAS (baritonas) – Vitoldas

MODESTAS SEDLEVIČIUS (baritonas) – Arnoldas

TADAS GIRININKAS (bosas) – Albanis

LIETUVOS NACIONALINIS SIMFONINIS ORKESTRAS

(meno vadovas ir vyr. dirigentas Modestas Pitrėnas)

KAUNO VALSTYBINIS CHORAS

(meno vadovas ir vyr. dirigentas a. a. Petras Bingelis)

Dirigentas MODESTAS PITRĖNAS

Programa:

AMILCARE PONCHIELLI – Opera „Lietuviai“ („I Lituani“, 1874, libretas Antonio Ghislanzoni pagal Adomo Mickevičiaus poemą „Konradas Valenrodas“; koncertinis atlikimas).

Šventinėje Vasario 16-osios transliacijoje skambės ryškiausi operos fragmentai.

Projekto partneriai:

Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Nacionalinė programa

LNOBT paramos fondas „Orfėjo lyra“