Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Trimitai kviečia švęsti Lenkijos instituto Vilniuje 20-metį

Trimitai kviečia švęsti Lenkijos instituto Vilniuje 20-metį

2016-11-14

Lapkričio 19-osios simfoninės muzikos koncertas Filharmonijoje Vilniuje šiemet skiriamas ilgamečio Lietuvos nacionalinės filharmonijos partnerio ir bičiulio – Lenkijos instituto Vilniuje 20-ies metų sukakčiai. Šia proga visi prijaučiantys lenkų kultūrai kviečiami susiburti šventiniam muzikos vakarui.

Koncerte skambės dvi lenkų kompozitorių – romantizmo atstovo Stanisławo Moniuszkos ir XIX–XX a. sandūroje gyvenusio bei kūrusio Karolio Szymanowskio spalvingos simfoninės partitūros. Prie jų šliesis šių kūrėjų amžininko, čekų kompozitoriaus Antoníno Dvořáko Aštuntoji simfonija, kurioje apstu čekų liaudies muzikos intonacijų, o finale plūste užplūsta džiaugsmingos pučiamųjų fanfaros ir timpanų dūžiai. „Gerbiami ponai, Čekijoje trimitai niekada nešaukia į karą – trimitai kviečia šokti!“ – taip per vieną repeticiją apie šią simfoniją pasakė legendinis maestro Rafaelas Kubelikas. Šią sparnuotą frazę šiandien galima pritaikyti publikos laukiančiam proginiam koncertui: „Gerbiami ponai, – trimitai kviečia švęsti Lenkijos instituto Vilniuje 20-metį!“

1996 m. kovą sostinėje pradėjęs veikti Lenkijos institutas ištikimai laikosi savo credo – skleisti pasaulyje lenkų kultūrą, istoriją ir tautinį paveldą, skatinti skirtingų šalių ir tautų kultūrinį, mokslinį bei visuomeninį bendradarbiavimą. Lietuvos nacionalinė filharmonija ir Lenkijos institutas Vilniuje jau daugelį metų drauge rengia muzikinius projektus, kur Lietuvos klausytojams pristatomi Lenkijos atlikėjai, iki šiol mūsų šalyje neskambėję lenkų kompozitorių kūriniai ir kt. 

Minint instituto sukaktį, scenoje muzikuosiantys Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir pianistas Petras Geniušas pasirodys su Lenkijos batutos meistru Mirosławu Błaszczyku, kuris Lietuvos auditorijai seniai pažįstamas ir nuolatos čia grįžta su įdomiomis ir naujomis koncertų programomis.

Lenkijos muzikos kūrybos paveldą šįvakar reprezentuos Stanisławo Moniuszkos Operos „Halka“ uvertiūra ir Karolio Szymanowskio Simfonija Nr. 4 Symphonie concertante fortepijonui ir orkestrui, op. 60. Ta proga verta prisiminti, kadStanisławas Moniuszko 1840–1858 m. gyveno Vilniuje ir buvo Šv. Jonų bažnyčios vargonininkas. Kaip tik Vilniuje 1848 m. sausio 1 d. įvyko operos „Halka“ pirmosios versijos (dviejų veiksmų) koncertinis atlikimas. Vilniaus teatro scenoje opera buvo pastatyta 1857-aisiais, o po trejų metų 4 veiksmų jos variantas pagaliau pastatytas ir Varšuvoje. „Halka“ yra pirma nacionalinė lenkų opera, o „Halkos“ uvertiūra – vienas populiariausių koncertinių Moniuszkos muzikos numerių.

Karolis Szymanowskis primins svarbų lenkų muzikinės kultūros etapą, sujungusį romantizmo etalono Fryderyko Chopino ir XX a. muzikos novatorių Witoldo Lutosławskio bei Krzysztofo Pendereckio epochas. Lenkų muzikos tradicijų stoka, išryškėjusi po Chopino eros, paakino Szymanowskį dairytis po užsienio arealus, tyrinėti senąją europietišką muziką. Vokiečių, prancūzų ir Rytų Europos manieros veikė jo kūrybos raidą, reiškėsi daugiaserijine autoriaus reakcija, šių stilių komentavimu ir reinterpretacijomis. Įvairūs muzikos modeliai neužgožė paties autoriaus balso, o tik atvėrė naujos stilistikos horizontus. Kaip ir Bachas, Szymanowskis perėmė daugelį tuometinių muzikos idiomų, manierų bei detalių ir jas ištobulinęs kūrybiškai siejo į visumą. 

Paskutiniu laikotarpiu įkvėpimo Szymanowskis sėmėsi ir iš nacionalinės lenkų muzikos skambesio. Susižavėjęs Tatrų regiono etnine muzika, jos pirmykšte ritmine energija ir natūralia melodika, visa tai panaudojo paskutiniuose savo kūriniuose, tarp jų yra ir Ketvirtoji simfonija, skambėsianti Lietuvos nacionalinės filharmonijos scenoje.

Lenkijos instituto Vilniuje 20-mečiui skirtas Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro, pianisto Petro Geniušo ir dirigento Mirosławo Blaszczyko koncertas vyks lapkričio 19 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. Maloniai kviečiame! 

LNF inf.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: