Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Simfoninį „Gaidos“ finalą papuoš trimito žvaigždė M. Blaauw ir teatro legenda H. Goebbelsas

Simfoninį „Gaidos“ finalą papuoš trimito žvaigždė M. Blaauw ir teatro legenda H. Goebbelsas

2014-11-07

Tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida“ šių metų renginių maratoną žada užbaigti itin teatrališkai. Į festivalį atvykstanti šiuolaikinio teatro legenda, žymus vokiečių režisierius ir kompozitorius Heineris Goebbelsas ne tik pristatys savo spektaklį „Max Black“, bet ir lapkričio 8 d. Nacionalinėje filharmonijoje dalyvaus Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncerte, kur vyks jo kūrinio „Iš dienoraščio: trumpos pastabos orkestrui“ lietuviškoji premjera.

Ryškių įspūdžių klausytojams šiame koncerte suteiks ir olandų trimito žvaigždė Marco Blaauw bei jo atliekamas virtuoziškas, ne vieną apdovanojimą pelnęs Hannos Kulenty Koncertas trimitui ir orkestrui. Garsus trimito virtuozas Marco Blaauw yra lietuviams puikiai pažįstamo Marcuso Stockhauseno mokinys. Žymiausi dabarties kompozitoriai rašo jam naujus kūrinius ir kviečia bendradarbiauti įvairiuose projektuose.

„Kodėl trimitas?“ – retoriškai klausia M. Blaauw. – „Visada mintyse turėjau trubadūro įvaizdį, skleidžiantį naujienas per muziką. Būtent tai ir norėjau daryti – su savo trimitu. Prieš save nuolat matau tikslą tobulinti instrumentą, jo grojimo techniką, inicijuoti naują repertuarą.“

Trimitininkas yra įrašęs 6 solinius albumus, kompaktinė plokštelė „Angels“ buvo apdovanota Vokietijos plokštelių kritikų prizu. M. Blaauw yra dvigubo trimito kūrėjas, kviečiamas skaityti paskaitas K. Stockhauseno vardu pavadintuose kursuose Kiurtene, Liucernos universiteto muzikos kolegijoje, Japonijoje, Kanadoje, Izraelyje, Šveicarijoje.

Vilniuje Marco Blaauw atliks specialiai jam žymios lenkų kompozitorės Hannos Kulenty sukurtą Koncertą trimitui ir orkestrui, kurio premjerą solistas 2002 m. grojo festivalyje „Varšuvos ruduo“. 2003 m. šis kūrinys buvo apdovanotas UNESCO tarptautinės muzikos tarybos Mozarto medaliu bei laimėjo pirmąją vietą 50-ojoje Tarptautinėje kompozitorių tribūnoje, kurią rengia Europos transliuotojų sąjunga (EBU).

Lapkričio 8 dienos koncertą pradės vieno įdomiausių dabarties muzikinio teatro kūrėjų Heinerio Goebbelso simfoninis kūrinys „Aus einem Tagebuch. Kurze Eintragungen fur Orchester“ („Iš dienoraščio: trumpos pastabos orkestrui“, 2003). Kompozitorius sako: „Niekada nerašiau dienoraščio, neturiu tam kantrybės. Tačiau visada domėjausi tokio pobūdžio tekstais, įkvėpusiais mane kurti muzikinius teatrus ir garso spektaklius. Dvi priežastys, paskatinusios imtis šio kūrinio: pirma, kompozicijos forma, iš pažiūros, prieštaraujanti didelės orkestrinės pjesės žanrui ir, antra, asmeninių įrašų (žinučių) ir minčių lakoniškumas ir drąsa.“

Teatro temą šiame koncerte išryškins Martyno Bialobžeskio kūrinio „Sapnas pagal Viljamą“ sopranui, aktoriui ir orkestrui (2014) pasaulinė premjera, kurią atliekant dalyvaus žinomas mūsų aktorius Andrius Bialobžeskis ir sopranas Viktorija Miškūnaitė. Pasak autoriaus: „Nemarusis dėdė Viljamas (Šekspyras) nelankė manęs sapne, bet kažkuriuo metu, kurdamas šį opusą, pasukau būtent jo link, taip sujungdamas muziką su teatru. Pastarojo čia gal ir nėra labai daug, tačiau aktoriaus-skaitovo atsiradimas partitūroje tapo netgi ankstesniu įvykiu, nei dėdės Viljamo tekstų iš „Audros“ ir „Hamleto“ pasirinkimas. Sopranas, atliekantis Hamleto monologą, man pasirodė gan įdomiu, bet lyg ir logišku posūkiu – juk turbūt moterys, kaip ir vyrai, nemažai mąsto apie gyvenimo prasmę... Tai sapnas, bet ne košmaras“, – savo kūrinio idėją apibendrina M. Bialobžeskis.

Ketvirtasis intriguojantis koncerto opusas – garsaus slovėnų kilmės prancūzų kompozitoriaus Vinko Globokaro kūrinys orkestrui be dirigento „Les chemins de la liberté“ („Keliai į laisvę“), kurio pavadinimas yra tiesioginė nuoroda į prancūzų filosofo ir rašytojo Jean-Paulio Sartre’o novelių rinkinį tuo pačiu pavadinimu. V. Globokaro kūrinys iškels tikrą iššūkį Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui. Mat pagal kompozitoriaus sumanymą kolektyvui teks kūrinį atlikti vienam, be koncerto programą parengusio dirigento Roberto Šerveniko.

Baigiamasis festivalio „Gaida“ simfoninės muzikos koncertas – lapkričio 8 d. 19 val. Nacionalinėje filharmonijoje.

Festivalio „Gaida“ inf.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: