Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Operos „Snieguolė“ premjera Lietuvoje

Operos „Snieguolė“ premjera Lietuvoje

2007-11-22

Operos spektaklis – su teatro scena siejamas žanras, bet jį neretai galima išvysti ir koncertų salėse. Lapkričio 30 d. ir gruodžio 1 d. Nacionalinė filharmonija kviečia operos žanro gerbėjus, kurių laukia susitikimas su pirmąkart Lietuvoje atliekama Nikolajaus Rimskio-Korsakovo opera „Snieguolė“. Pastatymą pristato Maskvos valstybinės P.Čaikovskio konservatorijos operos teatras, bendradarbiaujant su Nacionaline filharmonija, Slavų tradicinės muzikos mokykla ir Tarptautine programa „Kultūrų dialogas“. Spektaklių pradžia – 18 val.

 

Nikolajaus Rimskio-Korsakovo „Snieguolė“ – kūrinys, priklausantis rusų muzikos aukso fondui. Keturių veiksmų operą su prologu kompozitorius sukūrė pagal Aleksandro Ostrovskio pasaką „Snieguolė“. 1873 m. pasirodžiusi pasaka iš pradžių N.Rimskiui-Korsakovui didelio įspūdžio nepadarė. Tačiau po keleto metų vėl ją perskaitęs kompozitorius tarytum praregėjo… „Pasaulyje man nebuvo geresnio siužeto ir poetiškesnių personažų už Snieguolę, Lėlį ar Pavasario fėją“, – sakė jis. Opera buvo rašoma 1880 m. vasarą atokiame Rusijos kaime. Pasak autoriaus, nė vieno savo veikalo jis nekūrė taip sparčiai ir lengvai. Premjera įvyko Sankt Peterburgo Marijos teatre 1882 m. vasario 10 d. ir turėjo didžiulį pasisekimą. Operos muzika nepaprastai patiko ir pjesės autoriui A.Ostrovskiui.

Veikalo idėja – galingų, žmonėms laimę teikiančių gamtos jėgų išaukštinimas – glūdi liaudies poezijoje. „Snieguolė“ drauge įkūnija ir mintį apie milžinišką meno galią. Operoje priešinami du pasauliai – realusis ir fantastinis, įprasminantis amžinąsias gamtos jėgas. Snieguolė, piemuo Lėlis, caras Berendėjus – pusiau realūs, pusiau mitiniai personažai. Jarilai-Saulei – gamtoje ir žmonėse gyvybę kuriančiam pradui – priešiškas rūstusis Senis Šaltis. Snieguolė, Šalčio ir Pavasario fėjos ledinis kūdikis, veržiasi pas žmones, arčiau saulės. Meilė ir šiluma, užvaldžiusios jos širdį, deja, atneša mirtį.

 

„Visos operos apie meilę... Tačiau toks deginančios aistros siautulys, subtilumas perteikiant šį stebuklingą jausmą – didelė retenybė. Kompozitoriaus talentas padovanojo pasauliui neprilygstamą Meilės karalystės šedevrą. Patikliai sekdamas kūrėjo mintį, pajunti visą pasaulio pažinimo per Gamtą, Grožį ir Meilę gelmę. Operos „Snieguolė“ dramaturgija skleidžiasi pavasario žiedų fone. Po Pavasario ateina Vasara, po žydėjimo – branda, po susižavėjimo – aistros šuoras..., o liūdnos mergelės Snieguolės paveikslas lieka širdyje kaip nuostabaus pakalnutės aromato prisiminimas“, sako Vilniuje pristatomo operos spektaklio režisierius Borisas Persijanovas.

Operos pastatymą Maskvos valstybinės P.Čaikovskio konservatorijos operos teatre režisierius įgyvendino kartu su muzikiniu vadovu ir dirigentu Aleksandru Jakupovu, dailininke Viktorija Charchalup, chormeisteriu Valerijum Polechu, baletmeistere Tatjana Petrova ir kitais kolegomis, konservatorijos profesoriais, aspirantais, absolventais. Spektaklyje dalyvauja Konservatorijos operos teatro simfoninis orkestras ir choras. Pasak operos pristatymu Lietuvoje aktyviai besirūpinančios tarptautinės programos „Kultūrų dialogas“ vadovės Irenos Zacharovos, operos solo partijas atlieka Tarptautinių konkursų laureatai, Maskvos valstybinės filharmonijos, K.Stanislavskio ir V.Nemirovičiaus-Dančenko akademinio muzikinio teatro solistai; spektaklio atlikimo lygis yra itin aukštas ir Maskvoje žiūrovų sutinkamas labai palankiai.

 

Pasiryžusi pristatyti operos spektaklį iš svetur tam neitin dėkingoje ir sunkokai pritaikomoje Filharmonijos scenoje, Filharmonijos generalinė direktorė Rūta Prusevičienė prisipažįsta pradžioj būgštavusi dėl šio iš pirmo žvilgsnio rizikingo projekto įgyvendinimo: „Derėdamasi dėl projekto nerimavau, kaip vis dėlto publika išsėdės trijų su puse valandų spektaklį. Mane patikino, kad vienu atokvėpiu išklauso, Maskvoje projektas sulaukė anšlago. Labai tikiuosi sėkmės ir Vilniuje, juk „Snieguolės“ muzika nuostabi, libretas perteikia gamtos ir meilės grožį. Džiaugiuosi, kad kūrinį pristatys būtent rusų atlikėjai gimtąja kalba. Filharmonijoje jau lankęsis operos režisierius Borisas Persijanovas, tiesiog su metru išmatavo mūsų sceną, nes bus atvežta originali scenografija, šiuolaikiškai interpretuojamų tautinių motyvų kostiumai, kurie, jei neklystu, jaunųjų dizainerių kategorijoje konkurse Maskvoje laimėjo pirmą vietą.“

Ar viltys dėl operos pristatymo Lietuvoje pasiteisins – spręs Filharmonijoje apsilankę žiūrovai. Nepraleiskite progos – „Snieguolė“ Lietuvoje rodoma pirmą kartą!

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: