Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Netrukus prasidės II Vilniaus fortepijono muzikos festivalis

Netrukus prasidės II Vilniaus fortepijono muzikos festivalis

2011-11-04

Įvairiaspalviame Filharmonijos koncertų kaleidoskope šį rudenį ryškiai išsiskiria lapkričio 9–26 d. Filharmonijos Didžiojoje salėje vyksiantis II Vilniaus fortepijono muzikos festivalis. Šiemet jis skiriamas Ferenco Liszto gimimo 200-osioms ir Mikalojaus Konstantino Čiurlionio mirties 100-osioms metinėms. Festivalio meno vadovės Mūzos Rubackytės inicijuotoje programoje – devyni fortepijono muzikos koncertai: nuo rečitalių iki prašmatnių fortepijono ir orkestro muzikos vakarų; juose išgirsime ir iškilius mūsų šalies, ir užsienio pianistus, scenon kils ir talentingas jaunimas.

 

Koncertuose skambės ne tik F. Liszto ir M. K. Čiurlionio, bet ir kitų žymių kompozitorių kūryba. Vilniuje mūsų klausytojus stebins netik pasaulinio garso pianistai virtuozai Nelsonas Goerneris (Argentina), Yves Henry (Prancūzija) (Lietuvoje abu svečiuosis pirmą kartą), Mūza Rubackytė (Lietuva, Prancūzija, Šveicarija), Francesco Nicolosi (Italija), Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai (Lietuva), bet ir jaunosios kartos talentai – trijų tarptautinių Liszto pianistų konkursų Budapešte, Utrechte ir Veimare laureatai, susivienysiantys fantastiškoje fortepijono fiestoje – Liszt Gala koncerte, ir 2010 m. F. Chopino konkurso Varšuvoje II vietos nugalėtojas Lukas Geniušas (Lietuva, Rusija). O jauniausieji pianistai iš Lietuvos ir Azerbaidžano dalyvaus Mstislavo Rostropovičiaus fondo globojamame koncerte.

Jau lapkričio 9 d. 19 val. klausytojai kviečiami į subtiliomis vokalo ir fortepijono, išsakyto žodžio ir muzikinio garso sąsajomis įprasmintą II Vilniaus fortepijono muzikos festivalio preliudiją. Filharmonijos scenoje koncertuos dainininkė Irina Dolženko (mecosopranas, Rusija) ir pianistė Inna Davidova (fortepijonas, Latvija), jos atliks F. Liszto dainų ir S. Rachmaninovo romansų programą. Maskvos Didžiojo teatro solistės I. Dolženko balso tembrą muzikos kritikai apibūdina kaip išskirtinai puikų, „aksomo švelnumo“, o jos interpretacijas – kaip jungiančias įžvalgų gelmę, aistrą ir subtilų stiliaus pojūtį. Dainininkei vakaro programoje talkinsianti pianistė I. Davidova – jautri ir atidi ne vieno dainininko partnerė. Su lietuvių soliste Jolanta Stanelyte ji yra pelniusi laureatės vardą tarptautiniame vokalistų konkurse Tokijuje.

 

Lapkričio 12 d. 19 val. vyksiančiame festivalio pradžios koncerte pasirodys šio renginio iniciatorė ir meno vadovė pianistė Mūza Rubackytė, su dirigentu Stefanu Lano (JAV, Šveicarija) bei Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru parengusi intriguojančią romantinę programą, kurioje susiduria XIX a. muzikinio pasaulio mohikanų – Liszto ir Wagnerio, uošvio ir žento, kūryba. Tai simfoniniai preliudai, įsimintina Izoldos mirties scena iš Wagnerio operų „Niurnbergo meisterzingeriai“ bei „Tristanas ir Izolda“, taip pat du Liszto fortepijoniniai koncertai.

 

Lapkričio 13 d. 16 val. popietę II Vilniaus fortepijono muzikos festivalio scenoje koncertuos Mstislavo Rostropovičiaus fondo Lietuvoje stipendininkai Ignas Maknickas, Guoda Indriūnaitė, Neringa Valuntonytė ir Kristina Annamukhamedova bei Azerbaidžano jaunieji talentai Rustamas Zeynalovas ir Narmin Najafli. Tai muzikantai, jau dabar stebinantys savo gabumais ir virtuoziškumu, pelnę apdovanojimų įvairiuose pianistų konkursuose. Jaunieji Lietuvos atlikėjai šiuo metu yra Nacionalinės M. K. Čiurlionio menų mokyklos moksleiviai. Koncerte dalyvaujantys R. Zeynalovas ir N. Najafli įrašyti į Azerbaidžano jaunųjų talentų „Auksinę knygą“, jiems skirta prestižinė Azerbaidžano Prezidento stipendija.

 

Lapkričio 16 d. į Lietuvą atkeliaus tarptautinis turas „Liszto naktis“. Klausytojų laukia muzikinio pasaulio naujienos iš trijų tarptautinių šiemet vykusių F. Liszto konkursų Utrechte, Budapešte ir Veimare. Filharmonijos Didžiojoje salėje (19 val.) pasirodys 2011 m. kovo 25–balandžio 9 d. Utrechte (Olandija) vykusio konkurso nugalėtojas Masataka Goto (Japonija), ką tik, 2011 m. rugsėjo 8–19 d., Budapešte (Vengrija) vykusio bene svarbiausio pasaulyje F. Liszto pianistų konkurso nugalėtojas Alexanderis Ullmanas (Jungtinė Karalystė) bei prieš dvejus metus (2009) Veimare (Vokietija) įvykusio 6-ojo F. Liszto konkurso I premijos laureatas Gáboras Farkasas (Vengrija).

 

Lapkričio 19 d. 19 val. festivalyje bus dėliojama muzikinė „Romantizmo mozaika“. Taip pavadintą rečitalį festivalio scenoje skambins pasaulinio garso argentiniečių pianistas Nelsonas Goerneris. Būdamas septyniolikos metų, jis laimėjo I vietą Liszto pianistų konkurse Buenos Airėse. Nelsono karjeros globėja tapo legendinė Martha Argerich, kurios dėka jis galėjo studijuoti Ženevos konservatorijoje, Marios Tipo klasėje. 1990 m. jis dar pelnė I vietą tarptautiniame pianistų konkurse Ženevoje. Nuo tos dienos laureatui atsivėrė garsiausios koncertų salės Šiaurės ir Pietų Amerikoje, Europoje bei Japonijoje. N. Goerneris yra vienas iš kelių virtuozų, galinčių per vieną vakarą atlikti abu Brahmso koncertus fortepijonui. Ypatingą susidomėjimą kelia 42 metų pianisto interpretuojama Liszto ir Chopino muzika. Kaip tik jų kūrinius N. Goerneris atliks Vilniuje, beje, rečitalį jis pradeda skambindamas M. K. Čiurlionio preliudus.

Mozaikas keis metamorfozės. Taip pavadintas lapkričio 20 d. 19 val. vyksiantis Rūtos ir Zbignevo Ibelhauptų fortepijoninio dueto vakaras, ansamblinio muzikavimo žanru praturtinantis II Vilniaus fortepijono muzikos festivalio panoramą. Duetas festivaliui rengia Lietuvoje retai skambančias fortepijoninio ansamblio žanro kompozicijas – tai maestro Jono Aleksos parengta Čiurlionio simfoninės poemos „Miške“ transkripcija fortepijoniniam ansambliui, Liszto simfoninių poemų, kurias pats kompozitorius buvo pritaikęs ir dviem fortepijonams, versijos ir nuotaikingos, virtuoziškumu tviskančios Mozarto bei Verdi operų transkripcijos.

 

Lapkričio 23 d. 19 val. festivalio scenon kils pianistas iš Prancūzijos Yves Henry. Studijavęs pas legendinius Pierre’ą Sancaną ir Aldo Ciccolini pianistas iš šių pedagogų sėmėsi XIX a. muzikos autentiškos atlikimo manieros ir subtilybių. Šio menininko rečitalyje „Sukryžiuotos dedikacijos“ išgirsime XIX a. fortepijono kompozicijas, kurių dedikacijos liudija žavią muzikų bičiulystę – koncerte skambės Chopino Antroji baladė, dedikuota kompozitoriaus draugui Schumannui, o pastarasis Chopinui skyrė savo „Kreislerianą“. Kita „sukryžiuotų dedikacijų“ pora – tai Schumanno garsioji Fantazija C-dur, kurią vokiečių romantikas dedikavo Lisztui, o pastarasis Schumannui – savo didžiąją Sonatą h-moll.

 

Lapkričio 25 d. 19 val. – Filharmonijos salėje laukiami talentingojo Luko Geniušo gerbėjai. Garsios muzikų giminės atžala, charizmatiškasis L. Geniušas dažnai juokauja, kad neturėjo galimybės rinktis profesijos: jau vaikystėje jį apsupo muzikai ir nebepaleido... „Dabar neįsivaizduoju kitokio gyvenimo. Penkerių metų buvau nukreiptas į pianisto kelią ir dabar esu dėkingas visiems, kurie tai padarė.“ 21 metų muzikantas jau yra laimėjęs prizus dešimtyje tarptautinių pianistų konkursų, net du iš jų – 2010 metais: Ginos Bachauer Solt Leik Sityje (I vieta ir aukso medalis) ir F. Chopino Varšuvoje (II vieta ir sidabro medalis). Rečitalyje „Trys gyvenimo tarpsniai“ L. Geniušas atliks visas Chopino sonatas: jaunystėje sukurtą Sonatą op. 4 Nr. 1 c-moll, 1839 m. – Sonatą op. 35 Nr. 2 b-moll (jos trečia dalis, garsusis gedulingas maršas, atsirado kiek anksčiau) ir Sonatą op. 58 Nr. 3 h-moll, parašytą 1844 m.

 

Lapkričio 26 d. 19 val. festivalio pabaigos koncerte „Legendinė dvikova“ pasirodys Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, diriguojamas maestro Roberto Šerveniko, ir pianistai Francesco Nicolosi bei Mūza Rubackytė. Koncerto programoje – Sigismondo Thalbergo transkripcijos, per fortepijono spalvų prizmę perleidžiančios Bellini operų fragmentus – garsiąją ariją „Casta Diva“ ar fantaziją „Somnambula“; taip pat – virtuozinė Liszto fortepijoninė kompozicija „Prakeikimas“ bei vizionieriška simfoninė poema „Prometėjas“. Tarsi simfoninės muzikos interliudai programoje skamba Berliozo maršas ir Beethoveno uvertiūra, atvedantys į koncerto kulminaciją – retai atliekamą Beethoveno-Liszto kūrinį „Atėnų griuvėsiai“ fortepijonui ir orkestrui, kurį šį vakarą su orkestru skambina festivalio iniciatorė Mūza Rubackytė.

 

LNF inf.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: