Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Neprilygstamas Geringo ir Fountaino duetas vėl Vilniuje

Neprilygstamas Geringo ir Fountaino duetas vėl Vilniuje

2018-02-26

Kovo 3 d. Lietuvos nacionalinės filharmonijos scenoje – šventė. Čia vėl sulauksime neprilygstamo dueto: koncertuos Lietuvoje gimęs garsusis violončelininkas David Geringas ir britų pianistas Ianas Fountainas. Duetas atliks intriguojančią naują programą, kurios pagrindas – Johanno Sebastiano Bacho Goldbergo variacijos, BWV 988.

Įžymiosios Johanno Sebastiano Bacho Goldbergo variacijos, BWV 988 (1741 m.), koncerte karaliaus greta Bacho ir Johanneso Brahmso sonatų violončelei ir fortepijonui. Šios variacijos yra paskutinis ir ambicingiausias iš Bacho kūrinių klavyrui. Beje, dabartinį kūrinio pavadinimą sugalvojo ne kompozitorius, jis savo ciklą buvo pavadinęs „Klavyriniais pratimais“. Goldbergo variacijomis kūrinys „pakrikštytas“ pagal Johanno Nikolauso Forkelio 1802 m. parašytą Bacho biografiją. Joje pasakojama istorija, neva Saksonijos grafą Otą Kaiserlingą, kuris dažnai užsukdavo į Leipcigą kartu su klavyro virtuozu Johannu Gottliebu Goldbergu, dažnai kamuodavo negalė ir nemiga. Susitikęs su Bachu, grafas jam užsakė keletą gaivios nuotaikos klavyrinių kūrinių, kad juos skambindamas Goldbergas praskaidrintų varginančias bemieges naktis. Ilgai nesvarstydamas Bachas pasirinkęs variacijas. Šiandien Bacho tyrinėtojai šia istorija abejoja: pats kompozitorius niekada neminėjo jokios dedikacijos grafui (net po dosnaus jo atlygio), o žymusis Goldbergas tuo metu tebuvo keturiolikos metų – vargu ar pajėgė skambinti tokį sudėtingą veikalą...

Koncerte skambės ne tik kai kurios populiariausios šių variacijų dalys, bet ir išradinga siuita, sudėliota iš šiuolaikinių JAV kompozitorių sukomponuotų variacijų, įkvėptų Bacho šedevro. Naujosios variacijos turi įdomią istoriją (papasakotą naujausiame D. Geringo ir I. Fountaino CD). Praėjus maždaug 250 metų nuo Goldbergo variacijų sukūrimo, sutuoktinių pora Judith ir Robertas Goldbergai, pedagogė ir programuotojas iš Masačiusetso (JAV), ieškojo ypatingos muzikos savo 25-osioms vestuvių metinėms. Buvo pasirinkta Arija iš bendrapavardžio Goldbergo variacijų. Kadangi pora pažinojo ir globojo nemažai muzikantų, kompozitorius Johnas Corigliano jiems pasiūlė panaudoti keletą kompozicijų, jungiamų Goldbergo variacijų modelio. Įžymus violončelininkas Yo-Yo Ma, šios poros draugas, padėjo jiems susisiekti su keliais amerikiečių kompozitoriais, kurie sutiko sukurti naujas variacijų versijas violončelei ir fortepijonui. Deja, sukūrus kūrinius, Robertui Goldbergui buvo diagnozuotas vėžys ir netrukus jis mirė. Yo-Yo Ma dar spėjo aplankyti vyrą ligoninėje ir pagriežti keletą ištraukų. Judith Goldberg nusprendė tęsti projektą, kad „ši muzika taptų memorialu švenčiant tą nuostabų gyvenimą“. 

Naujųjų Goldbergo variacijų kompozicijos buvo pristatytos 1997 m. Bostone, jas atliko Yo-Yo Ma ir Emanuelis Axas, taip pat dalyvavo penki dabar jau visame pasaulyje garsūs kompozitoriai. Į šį unikalų reiškinį atkreipė dėmesį ir D. Geringas. Į savo projektą „Bach Plus“ jis įtraukė J. Corigliano kūrinio ištraukas kaip Bacho siuitos violončelei Nr. 1 introdukciją, o planuodamas naujausią kompaktinę plokštelę prisiminė ir su pianistu I. Fountainu parengė kitus Goldbergo variacijomis grįstus kūrinius. Taigi antroje koncerto dalyje pateikiama siuita Naujosios Goldbergo variacijos, kurią iš Johno Corigliano, Richardo Danielpouro, Peterio Liebersono, Christopherio Rouse’o, Kennetho Frazelle, Peterio Schickele kompozicijų, įtraukęs Ferruccio Busoni bei Bacho arijas ir uvertiūrą, sudarė D. Geringas. Šį vakarą skambanti siuita įrašyta ir naujausioje šio neprilygstamo dueto kompaktinėje plokštelėje, pavadintoje „Naujosiomis Goldbergo variacijomis“.

Davido Geringo ir Iano Fountaino interpretuojamos Naujosios Goldbergo variacijos skambės kovo 3 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

LNF inf.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: