Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
M. K. Čiurlionis ir ,,Pasaulio sutvėrimas”

M. K. Čiurlionis ir ,,Pasaulio sutvėrimas”

2015-12-02

2015 metais minime 140-asias M. K. Čiurlionio gimimo metines. Nestokoja šiais metais šviežių prisilietimų prie menininko palikimo. Rašomos knygos, kuriami Čiurlioniui skirti muzikos kūriniai, prikeliami iš juodraščių dar niekada neskambėję paties Čiurlionio kūriniai. Baigiantis metams, vienu svarbiausiu akcentu tampa ir Lietuvos nacionalinės filharmonijos, Vilniaus M. K. Čiurlionio namų ir Čiurlionio draugijos, bendrai rengiama paroda ir koncertas ,,Pasaulio sutvėrimas”. Nacionalinės filharmonijoje pirmą kartą eksponuojami visi 13 naujausiomis technologijomis atkurtų originalaus dydžio ,,Pasaulio sutvėrimo” ciklo paveikslų, o gruodžio 5 dieną Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras pristato kompozitoriaus Arvydo Malcio pagal M. K. Čiurlionio klavyro eskizus sukomponuotos simfoninės poemos ,,Pasaulio sutvėrimas” pasaulinę premjerą.

Per dešimt intensyvaus kūrybinio darbo metų, Čiurlionio – tapytojo ir kompozitoriaus – komponavimo braižas, raiška ir stilistika nepaprastai dinamiškai vystėsi. Jo meninio brendimo intensyvumas ir tempas, žvengiant iš šimto metų perspektyvos, vis dar atrodo neįtikėtinas ir sunkiai suvokiamas. Tačiau taip pat nesunku atkreipti dėmesį ir į tai, kad šiame tokiame vitališkame transformacijų tapsme, kūrybinių temų ir įkvėpimo šaltinių ratas liko didžia dalimi pastovus ir nekintantis. Čiurlionio muzikoje ir tapybos darbuose galime atpažinti vis grįžtančias tas pačias tematines erdves, tuos pačius motyvus ir naratyvus, pastebėti autorių besemiantį kūrybos impuslų vis iš tų pačių įkvėpimo šaltinių. Ne veltui taip plačiai tapyboje plėtojamas miško erdvėlaukis atpažįstamai suskamba simfoninėje poemoje ,,Miške” ir visoje eilėje peizažinių preliudų fortepijonui, o dažni marinistiniai tapybos vaizdiniai randa paraleles simfoninėje poemoje ,,Jūra” ir neįvardintuose, tačiau taip pat marinistinėmis pajautomis dvelkiančiuose vėlyvesniuose muzikos opusuose.

,,Pasaulio sutvėrimo” idėja, akivaizdu, taip pat seka Čiurlionio meninę raidą, vis iš naujo atsiskleisdama skirtingais kūrybiniais sprendimais. Jos evoliucija atpažįstama iš visos eilės tvėrimui skirtų tapybos ciklų. O taip pat raktą į šią temą mums suteikia ir kelios Čiurlionio, šiaip nemėgusio aiškinti savo kūrybinių sumanymų, mintys, išlikusios jo laiškuose.

1905 metų balandžio mėnesį rašydamas broliui Povilui į Ameriką, dailininkas išvardina savo tuo metu jau sukurtus tapybos ciklus, paskutiniu įvardindamas ciklą „Tebūnie!”, dabar žinomą ,,Pasaulio sutvėrimo” vardu, ir paaiškina, kad ,,paskutinis ciklas nebaigtas, turiu sumanymą jį tapyti visą gyvenimą, žinoma, kiek toliau turėsiu minčių. Tai pasaulio sutvėrimas, tiktai ne mūsojo pagal bibliją, o kažkokio kitokio pasaulio – fantastinio. Norėčiau padaryti ciklą bent 100 paveikslų, nežinau, ar padarysiu.”

Kitas šio, ,,kažkokio kitokio fantastinio pasaulio” tvėrimo etapas – tai 1907 metų pavasaris. Birželio mėnesį iš Druskininkų į Ameriką skriejančiame Čiurlionio laiške skaitome: „viena mane ramina, kad įkarštis darbui negęsta! Nuo Naujų Metų iki šiol nutapiau 50 paveikslų, kuriais esu gana patenkintas. Užbaigiau „Jūrą”, t.y. suinstrumentavau ir net pataisiau. Pradėjau rašyti naują simfoninę poemą ,,Pasaulio sutvėrimas”. ,,Jūrą” turėjo groti šiemet, bet atidėjo kitiems metams.” Iš laiško galime pajausti, kad naujasis simfoninis kūrinys jau tarsi laukė savo eilės, kad idėja iš anksto gyveno kūrėjo mintyse, o pažvelgus į išlikusius fragmentišką simfoninės poemos klavyro fragmentus, galime atpažinti, kad atspirties taškas abiems Čiurlionio kūriniams tuo pačiu ,,Pasaulio sutvėrimo” pavadinimu buvo giminingas – tarsi kelionė nuo tamsios beformės masės link šviesos, tvarinijos, kūrybos, amžinybės ir dvasios triumfo.

2015 metais Lietuvoje ir užsienyje skambiais renginiais pažymimas Čiurlionio 140 metų jubiliejus. Tęsiant jubiliejinius renginius, gruodžio 5 dieną Lietuvos filharmonijoje lankytojams ir klausytojams sudaroma unikali proga pirmą kartą tuo pačiu metu pasigęrėti dviem iškiliais M. K. Čiurlionio ,,Pasaulio sutvėrimo” kūriniais: trylikos paveikslų ciklu ir kompozitoriaus Arvydo Malcio pagal M. K. Čiurlionio klavyro eskizus sukomponuota simfonine poema ,,Pasaulio sutvėrimas”.

Paroda eksponuojama iki metų pabaigos. Ją apžiūrėti galima likus valandai iki Filharmonijos Didžiojoje salėje vykstančių koncertų pradžios, taip pat koncertų pertraukos metu, su bilietu į tos dienos renginį.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: