Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Kelionės iki pasaulio krašto, nepakylant iš vietos

Kelionės iki pasaulio krašto, nepakylant iš vietos

2008-12-09

Gruodžio 13-osios šeštadieniniame orkestro koncerte keliskart keisis įsivaizduojami muzikiniai kraštovaizdžiai: stebuklinė slavų karalystė, argentinietiška ranča subtropikuose, pasaulio kraštas Irane – tokiomis trajektorijomis migruos garsas ir jo kuriami įvaizdžiai. Pati muzikos kalba keisis taip pat dažnai kaip ir jos pasakojamos istorijos: nuo vietinių prancūzų, lotynų amerikiečių kultūrų iki rusų ir čekų dialektų, sumišusių su pasisavinta tarptautine muzikos lingua franca. Šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje šios muzikinės kelionės gidais taps prancūzų dirigento Olivier Grangeano diriguojamas Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras bei Rūtos ir Zbignevo Ibelhauptų fortepijoninis duetas.

 

Vakaro programoje – XX a. kūryba ir du skirtingi žanrai: baleto muzika bei koncertas. Pastarąjį reprezentuos čekų kompozitoriaus Bohuslavo Martinů Koncertas dviem fortepijonams ir orkestrui. Šis pirmąkart Lietuvoje skambėsiantis koncertas – tai aštriabriaunė, įtampos kupina muzika iš XX a. 4-ojo dešimtmečio Niujorko. Į ją įsmigusios kelios džiazinės detalės, aitrokų harmonijų kirčiai, nors karkasas sukonstruotas remiantis tradicinio tonalumo principais. Kraštinės koncerto dalys, įtrauktos į spartų tokatinį sūkurį sukelia tarsi kataklizminės piktdžiugos įspūdį, kuris ryškiai kontrastuoja su lėtos vidurinės fantazijos mesmerizmu. Pats kompozitorius pripažino, kad kūrinys gana klastingas ir kai kuriems atlikėjams galintis pasirodyti pasiutusiai sudėtingu. Bet tik ne Rūtos ir Zbignevo Ibelhauptų duetui, kuris savo koncertuose pakyla virš kūniškos pianizmo fizikos ir ima veržtis link muzikos metafizikos.

 

Visai kitoks turinys ir įvaizdžiai tarpsta kitoje programos dalyje, kur greta žinomos Igorio Stravinskio siuitos iš baleto „Ugnies paukštė“ skambės prancūzų kompozitoriaus Paulio Dukas baleto „La Péri“ muzika (pusiaukelė tarp romantizmo ir impresionizmo) bei argentiniečio Alberto Ginasteros šokiai iš baleto „Estansija“ (nuosaikaus europietiško modernizmo technikų ir argentinietiško folkloro jungtis). Kaip tik du pastarieji kūriniai klausytojams pasakos egzotiškas istorijas ir nuskraidins į įsivaizduojamas erdves: Ormuzdo šventyklą pasaulio krašte, kur saugoma Nemirtingumo gėlelė („La Péri“) ir žaliąsias Argentinos pampas, kur vienoje rančoje išgyvenama meilė („Estansija“).

 

Koncertui diriguos prancūzų dirigentas Olivier Grangeanas. Jį pastaruoju metu susieti su viena teritorija itin keblu, nes jau daugiau nei dešimtmetį jis migruoja po pasaulio kraštus, dirbdamas tai Karakase (Venesuela), Miulūze ir Tulone (Prancūzija) ar Ho Chi Minho mieste (Vietnamas). Dar studijuodamas Paryžiaus konservatorijoje jis pelnė kelis Yehudi Menuhino fondo apdovanojimus. Kaip ryškus jaunosios prancūzų dirigentų kartos talentas buvo pakviestas diriguoti Prancūzijos radijo filharmonijos orkestrui minint Witoldo Lutosławskio 80-metį ir su Mstislavu Rostropovičiumi atliekant Jeano-Yves’o Danielio-Lesuro „Koncertinės fantazijos“ violončelei ir orkestrui premjerą. Su maestro M. Rostropovičiumi ir Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru 2001 m. dirigentas surengė didelį koncertinį turą po Vokietiją, o vilniečiams pristatė Henri Dutilleux simfoniją „Antrininkas“, pripažintą vienu geriausių šiuolaikinės prancūzų muzikos kūrinių. Tad, regis, daugelį šio koncerto muzikinių maršrutų kaip tik ir bus pasiūlęs Olivier Grangeanas.

 

Šį koncertą remia Prancūzų kultūros centras Vilniuje.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: