Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Muzikos dienai - Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir Robertas Lozinskis, nuo S. Rachmaninovo iki A. Malcio

Muzikos dienai - Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras ir Robertas Lozinskis, nuo S. Rachmaninovo iki A. Malcio

2016-09-23

Pasaulinę muzikos dieną Nacionalinėje filharmonijoje su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) gros 2015 m. Tarptautinio M. K. Čiurlionio pianistų konkurso nugalėtojas Robertas Lozinskis. Diriguojant lietuvių jaunosios kartos dirigentui Modestui Barkauskui, Robertas atliks vieną gražiausių fortepijoninės muzikos partitūrų – Sergejaus Rachmaninovo Antrąjį koncertą. Šventinio orkestro muzikos koncerto akcentu taps lietuvių kompozitoriaus, LNSO violončelininko Arvydo Malcio kūrinio „Europos saulėlydis“ premjera.

Kai prieš metus, po įtempto VII Tarptautinio M. K. Čiurlionio konkurso finalo naktį pianistų ir vargonininkų žiuri komisijos paskelbė konkurso nugalėtojų vardus, pianistų konkurso I vietos laureatas Robertas Lozinskis neslėpė džiaugsmo: „Vienintelis dalykas apie kurį galvojau buvo muzika. Žinojau kaip noriu pagroti, turėjau savo viziją, tikslus, ir juos įgyvendinau. Nepaprastai džiugu, kad tai buvo įvertinta“ („Muzikos barai“, 2016-09-22). Ir štai publikos vėl laukia džiaugsmingas susitikimas su šiuo jaunuoju menininku. Kaip ir konkurse, Lozinskio scenos partneriu bus M. Barkausko diriguojamas LNSO.

Iškalbingas pianisto dosjė byloja šį menininką gerokai įsibėgėjus kelyje. 2010 m. R. Lozinskis baigė Kauno J. Naujalio muzikos gimnaziją (mokyt. B. Kumpikienės kl.), fortepijono bakalauro diplomą įgijo Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA, prof. Z. Ibelgaupto kl.), 2012–2013 m. mokėsi Berlyno menų universitete (prof. E. Lapitskajos kl.), 2016 m. vadovaujamas profesoriaus F. Pavri magistro studijas baigė Škotijos karališkojoje konservatorijoje. Pianistas pelnė laureato apdovanojimų ir Grand Prix įvairiuose tarptautiniuose konkursuose Didžiojoje Britanijoje, Čekijoje, Graikijoje, Vokietijoje, Italijoje, Latvijoje bei Lietuvoje. R. Lozinskis bendradarbiavo su M. Voskresenskiu, P. Devoyonu, D. Bashkirovu, C. Eltonu, E. Leonskaja, M. Beroffu, S. Pochekinu, M.-J. Jude ir kt. 2016 m. Jungtinėje Karalystėje koncertavo su Maskvos valstybiniu simfoniniu orkestru, vadovaujamu maestro P. Kogano; taip pat grojo su Škotijos karališkuoju nacionaliniu ir Klaipėdos kameriniu orkestrais. 2016 m. lapkritį skambinssolo su orkestru Kosta Rikoje, numatyti koncertai Škotijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje ir Lietuvoje. 

Vilniuje R. Lozinskis skambins „Rachmaninovo Antrąjį“. Taip neretai vadinamas pergalės simboliu tapęs Rachmaninovo Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 2. Kodėl? Nes šis kūrinys byloja apie liūdnus kompozitoriaus gyvenimo įvykius. Po Pirmosios simfonijos premjeros 1897 m. Rachmaninovą sugniuždė negailestinga publikos ir kritikų reakcija, ilgam atėmė ryžtą kurti muziką. Kūrybinės kančios peraugo į depresiją ir alkoholizmą, todėl 1900 m. kompozitoriui teko kreiptis į psichiatrą. Tačiau po šio niūraus laikotarpio jis parašė rasi populiariausią savo kūrinį – Antrąjį koncertą, beje, dedikuotą gydytojui Nikolajui Dahliui. Koncertą lydėjo triukšmingos ovacijos, kompozitoriaus gyvenime įvyko lūžis, menininkas triumfavo.

S. Rachmaninovo Antrasis koncertas tarsi apjungia visos šio LNSO koncerto programos emocijas, atkreipia dėmesį į prašmatnių išorinių masinių linksmybių bei nuomonių  ir gilių vidinių pavienio žmogaus išgyvenimų priešpriešą. Nuotaikingą orkestro koncerto atmosferą toliau kurs Antoníno Dvořáko šventiška koncertinė uvertiūra „Karnavalas“ bei pietietišku temperamentu alsuojantis meksikiečių kompozitoriaus Arturo Márquezo Antrasis šokis, o retorinius nūdien aktualius klausimus kels Arvydo Malcio premjerinis kūrinys „Europos saulėlydis“. „Ši simfonija, kaip ir kiti mano simfoniniai opusai, – tarsi romanas, turintis siužetą ir herojus. Tai kūrinys apie besiblaškančios ir savo pačios sukurtas taisykles laužančios visuomenės žūtį“ – taip naująjį kūrinį pristato pats autorius. 

Muzikos dienai skirtas Modesto Barkausko diriguojamo Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro ir pianisto Roberto Lozinskio koncertas vyks spalio 1 d., šeštadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje. 

LNF inf.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: