Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Garsusis lenkų smuikininkas grieš Sauliaus Sondeckio atminimui

Garsusis lenkų smuikininkas grieš Sauliaus Sondeckio atminimui

2016-11-16

Lapkričio 23-iosios kamerinės muzikos vakaras Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje skiriamas iškilaus Maestro profesoriaus Sauliaus Sondeckio (1928–2016) šviesiam atminimui. Vakaro svečias – Lenkijai ir Vokietijai atstovaujantisgarsusis smuikininkas Tomaszas Tomaszewskis. Jis pasaulinei muzikos bendruomenei pažįstamas kaip prestižinio operos teatro Berlyne „Deutsche Oper“ trupės koncertmeisteris, griežiantis pirmuoju smuiku šio teatro simfoniniame orkestre.

Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, dirigentas, ilgametis Lietuvos kamerinio orkestro (LKO) meno vadovas Saulius Sondeckis per penkis dešimtmečius dirigavo daugiau kaip 3000 koncertų beveik visose Europos šalyse, JAV, Japonijoje, Kuboje, Kanadoje, Taivane, Pietų Korėjoje. Jis buvo pirmasis Lietuvos muzikas, su savo kolektyvais koncertavęs užsienyje: 1964 m. Budapešte vykusioje tarptautinėje ISM konferencijoje griežė jo vadovaujamas M. K. Čiurlionio menų gimnazijos orkestras. Su 1960 m. iš M. K. Čiurlionio mokyklos orkestrantų ir mokytojų suburtu LKO S. Sondeckis pelnė tarptautinę reputaciją. Joachimas W. Hartnackas knygoje „Didieji mūsų dienų smuikininkai“ (Große Geiger unserer Zeit) teigė, kad pasaulyje yra tik trys meninio meistriškumo viršukalnes pasiekę kameriniai orkestrai – tai „Musici di Roma“, „Maskvos virtuozai“ bei Lietuvos kamerinis orkestras.

Anot smuikininko Tomaszo Tomaszewskio, profesoriaus Sauliaus Sondeckio koncertai su LKO Lenkijoje paliko neišdildomą įspūdį, o jo parengti Arvo Pärto, Alfredo Schnittke’s bei Pēterio Vasko kūrinių įrašai tapo įkvėpimo šaltiniu. 

Maestro atminimui skirtą šio vakaro programą Tomaszas Tomaszewskis pirmą kartą pristatė su pianiste Ewa Tomaszewska koncerte Ščecine 2016 m. vasario 4-ąją – tą dieną juos pasiekė žinia apie profesoriaus Sauliaus Sondeckio mirtį. Programoje susipina lenkų kompozitorių Karolio Szymanowskio, Henryko Wieniawskio, Aleksandro Tansmanno ir Grażynos Bacewicz romantiniai ir modernistiniai sąskambiai, prie kurių dera svajingi ir gerai nuteikiantys italo Gioacchino Rossini bei vengrų smuikininko ir kompozitoriaus Jenő Hubay kūriniai. Koncerte Vilniuje smuikininkui akompanuos lietuvių pianistės Jonė Punytė ir Simona Zajančauskaitė.

Trumpai apie šio vakaro solistą. Vienas žymiausių savo kartos Lenkijos smuikininkų Tomaszas Tomaszewskis yra Berlyno „Deutsche Oper“ simfoninio orkestro pirmasis koncertmeisteris ir Berlyno menų universiteto profesorius. Baigęs studijas Varšuvos muzikos akademijoje (prof. T. Wronskio kl.), jis išvyko į Sankt Peterburgą, čia studijavo vadovaujamas prof. Boriso Gutnikowo, vėliau – į Freiburgą, prof. Wolfgango Marschnerio klasę. T. Tomaszewskis buvo Lenkijos styginių kvarteto (Kwartet Polski) narys. Smuikininkas nuolat koncertuoja visame pasaulyje kaip solistas, kamerinių ansamblių dalyvis ir dirigentas, garsėja ir kaip pedagogas, meistriškumo kursų vadovas, konkursų vertinimo žiuri narys. Šiuo metu jis yra plačiai žinomo Berlyno „Deutsche Oper“ kolektyvo – Lenkijos styginių kvarteto (Polish String Quartet) primarijus. T. Tomaszewskis įkūrė Berlyno „Deutsche Oper Kammersolisten“ ir yra šio orkestro meno vadovas. 2011 m. tapo Baltijos Neopolio orkestro ir Berlyno „Deutsche Oper Salonorchester“ meno vadovu. T. Tomaszewskis įrašė daugybę kompaktinių plokštelių, jo įrašų sukaupta Lenkijos, Vokietijos, Šveicarijos, Jungtinės Karalystės bei Japonijos radijo ir televizijų fonduose. 2004 ir 2014 m. jis pelnė prestižinį Fryderyko apdovanojimą – už garso įrašus su Europos vaizduojamųjų menų trio ir Baltijos Neopolio orkestru.

Lenkų smuikininko Tomaszo Tomaszewskio ir pianisčių Jonės Punytės ir Simonos Zajančauskaitės kamerinės muzikos koncertas, skirtas prof. Sauliaus Sondeckio atminimui, vyks lapkričio 23 d., trečiadienį, 19 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje.

LNF inf.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: