Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Filharmonijoje atgyja Astridos Lindgren personažai

Filharmonijoje atgyja Astridos Lindgren personažai

2007-11-28

Šiemet Švedija, o ir daugelis kitų pasaulio šalių, mini įžymios knygų vaikams autorės Astridos Lindgren gimimo 100-ąsias metines. Greta kitų Astridos Lindgren jubiliejui skirtų renginių Lietuvoje, specialiai šiai progai sukurtą miuziklą pristato ir Nacionalinė filharmonija. Gruodžio 6 d. 18 val. ir gruodžio 9 d. 12 val. Filharmonijos Didžiojoje salėje bei gruodžio 7 d. 18 val. Klaipėdos koncertų salėje į miuziklo premjerą atėjusių klausytojų laukia smagi kelionė į pasakišką Kirvirsavero salą. Čia rašytojos šimtmečio švęsti susirinks populiariausi jos knygų personažai.

Miuziklas visai šeimai „Kirvirsavero saloj“ pagal Astridos Lindgren ir jos personažų gyvenimą – išskirtinis Filharmonijos projektas, kuriam scenarijų parašė poetė Violeta Palčinskaitė, muziką sukūrė ir pastatymo muzikinei daliai vadovavo kompozitorius Giedrius Kuprevičius, režisavo ir scenografiją kūrė Ramunė Kudzmanaitė bei Nadežda Gultiajeva. Rašytojos sukurtus personažus scenoje įkūnys gausus būrys jaunosios kartos dainininkų (Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentų bei „Ažuoliuko“ choristų), pačią rašytoją vaidins aktorė Dalia Storyk, o jos leidėją – aktorius Gediminas Girdvainis. Veiksmui scenoje antrins Lietuvos kamerinis orkestras, diriguojamas Modesto Pitrėno.

Violetos Palčinskaitės sukurtame scenarijuje – bemaž visi populiariausi Astridos Lindgren personažai: nerimstantys Pepė ir Karlsonas, akylasis seklys Kalis ir plėšikai Filė bei Rulė, tėvų ieškantis Rasmusas, plėšiko duktė Ronja ir broliai Liūtaširdžiai... Pasak režisierės Ramunės Kudzmanaitės, Violetos Palčinskaitės scenarijuje Astrida Lindgren atrodo kaip santūrus, tarsi kokią paslaptį saugantis žmogus. „Autorė čia užgauna liūdesio stygas („ir aš staiga supratau, kad jau nebegaliu žaisti“, – sakė Lindgren), tačiau kaip tik tai Astridą, matyt, ir paskatino kurti tokias knygas. Scenarijuje egzistuoja du – realistinis suaugusiųjų ir pasakiškas vaikų – pasauliai. Pirmąjį įkūnija kapitalistinės sistemos leidėjas, antrąjį – atgyjantys pasakojimų personažai. Astrida čia užima vidurio poziciją. Ji tampa gija, jungiančia du priešingus polius. Manyčiau, šios pjesės raktas yra Pepės frazė: „Mes žaidžiame, mes žaidžiame, mes žaidžiame!“. Jis man primena fluxus (Jurgio Mačiūno) meno krypties ir gyvenimo būdo šūkį. Mes egzistuojame, veikiame, kuriame ir viskas tėra kaip žaidimas“, – pasakoja režisierė.

„Astrida Lindgren unikali, nes ji kūrė vaikams ir apie vaikus („Aš kuriu vaikui manyje“, – sakė ji). Jos asmeniško, brandaus, jautraus, o kartais šelmiško braižo persmelktas kiekvienas apsakymas, kiekvienas herojus: ar tai būtų plevėsa, ar pamirštas našlaitis. Astridos Lindgren muzikali kalba nepastebimai moduliuoja iš mažorinių tonacijų į minorines ir atvirkščiai, skaitytojas atsiduria ypatingose situacijose, tuo pat metu išgyvendamas džiaugsmo ir liūdesio akimirkas. Kartais pasijuntame lyg sparnuoti, kartais, ieškodami išeities, slapta trokštame atsidurti Nangijaloje (lyg svajonių, lyg vilties, lyg ir atsiskyrimo žemėje, kuri lemta tik mirštantiems). Toks gebėjimas groti jausmų pilnatvės instrumentu Astridą Lindgren ir visas jos knygas iš tiesų daro ypatingas. Jos kūrybai suteikus muzikinį kontekstą, randasi papildomos prasmės, susiformuoja tarsi trimatė jausmų perspektyva. Tai kalba, kuri vienija mus visus – jaunus ir senus, berniukus ir mergaites, kalbančius lietuviškai ir švediškai“, – teigia Švedijos karalystės ambasadorė Lietuvoje Malin Kärre, kuri jos karališkosios didenybės Švedijos princesės Viktorijos vardu (ji – projekto „Astridos Lindgren herojai Lietuvoje“ globėja) kviečia vaikus iš visos Lietuvos su tėveliais, broliukais, sesutėmis ir pliušiniais žaisliukais leistis į nuotykingą muzikinę kelionę po Astridos Lindgren pasaulį.

Projektą „Astridos Lindgren herojai Lietuvoje“ drauge su Lietuvos nacionaline filharmonija rengia Švedijos Karalystės ambasada Lietuvoje, Lietuvos Respublikos Kultūros ministerija ir Valstybinė skaitymo skatinimo programa. Projektą remia „Ifö Sanitar Aktiebolag“, Švedijos institutas ir Taupomasis bankas „Foundation of Skåne“.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: