Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Ar Vilniaus festivalio pabaigai nuskambės pavojaus signalas?

Ar Vilniaus festivalio pabaigai nuskambės pavojaus signalas?

2011-06-08

Gedulo ir vilties dienai – vizualizuotas Vidmanto Bartulio Requiem

 

Šiųmečio Vilniaus festivalio pabaiga sutampa su prasminga tradicija paminėti Gedulo ir vilties dieną. Šia proga birželio 14 d. 19 val. festivalio baigiamajame koncerte Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre skambės daugiau kaip prieš du dešimtmečius (1989) lietuvių kompozitoriaus Vidmanto Bartulio sukurta monumentali kompozicija Requiem. Ne kartą atliktas ir į CD jau įrašytas Requiem šįkart bus kitoks – vizualizuotas(!).

Šis Requiem pirmąkart bus atliktas operos ir baleto teatro scenoje. Kompozitorius su režisieriumi Romu Lileikiu, dailininku Vyteniu Lingiu ir režisieriaus asistentu Dalium Abariumi rengia teatralizuotą, dar neregėtą jo pristatymą. Tad kūrinys į klausytoją prabils naujai, gal ir netikėtai „bartuliškai“.

Nauja Requiem interpretacija Vilniaus festivalyje sutelks didelį mūsų krašto muzikantų būrį. Diriguojami lietuvių muzikos puoselėtojo Roberto Šerveniko, kūrinį atliks jaunosios kartos Lietuvos operos solistai Sandra Janušaitė, Vaidas Vyšniauskas, Egidijus Dauskurdis, net keturi kolektyvai – chorai „Ąžuoliukas“ ir Kauno valstybinis, orkestrai „Trimitas“ ir Lietuvos nacionalinis simfoninis.

Vidmanto Bartulio muzika išsiskiria stilių, žanrų, manierų, nuotaikų bei potyrių įvairove: nuo kamerinių miniatiūrų iki operos ir stambių orkestrinių veikalų, nuo liaudies dainų harmonizacijų iki didžiulių masinių renginių, nuo monumentalaus Requiem iki muzikos mados kolekcijų pristatymams, popdainų aranžuočių, kaskart stebina netikėtais posūkiais bei rakursais. Ankstyva kompozitoriaus kūryba apibūdinama kaip „neoromantinė“ – jai būdinga kontempliatyvi, elegiška nuotaika, pabrėžtinas lakoniškumas, gamtos įvaizdžiai. Vėliau Bartulis ėmėsi kurti ir režisuoti savo paties „dramas“ – efektingas siurrealistines, makabriškai ironiškas instrumentinio teatro kompozicijas. Panašiu metu, 1989 m., parašė Requiem sopranui, tenorui, bosui, simfoniniam ir pučiamųjų orkestrams, mišriam ir berniukų chorams.

Kūrinys buvo parašytas Lietuvos kultūros ministerijos užsakymu stalinizmo aukoms paminėti. Tačiau autorius dedikaciją praplėtė, nesusiedamas su konkrečiu istoriniu laikotarpiu, ir partitūroje įrašė „Už laisvę žuvusiesiems“. Kūrinio premjera nuskambėjo 1989 m. birželio 14 d. Vilniaus universiteto kieme.

Anot muzikologo Giedriaus Gabšio, Requiem atskleidžia „gilų mūsų sąmonės pjūvį. Jis buvo parašytas vos tik atsirado pirma proga viešai jų atminimą pagerbti – Birželio 14-ąją 1989 metais. Todėl šis kūrinys – tai tikras „prasiveržimas“ iš ilgos nebylios tylos, apskritai iš formalios duoklės mirusiesiems pasaulietinių formų. Be to, bendrą šio Requiem pobūdį turbūt nulėmė ta aplinkybė, kad aukos už laisvę dar nėra atpirktos pergale. Laimėjusieji už savo didvyrius meldžiasi visai kitokio tipo Requiem. O V. Bartulio kūrinyje vyrauja apokaliptinė nuotaika – Dies irae čia neabejotinai centrinė dalis, šiurpi pučiamųjų procesija kūrinio viduryje, net ir Sanctus turi šį dramatinį ar net beviltiškumo atspalvį. Tai yra malda iš nevilties, malda su priekaištu, gal net tikėjimas, sumišęs su nusivylimu, tikėjimas nebepasitikint teisingumu“.

Paskutinis Requiem garsas pagal kompozitoriaus sumanymą turėjo būti sirenos kauksmas.

– Kokias pasąmonės stygas užgautų ši sirena, jei suskambėtų?

– Labai „žemiškas“ stygas, juk sirena – mums įprastas pavojaus signalas. (iš Vilijos Aleknaitės-Abramikienės pokalbio su Vidmantu Bartuliu)

Lig šiol šis sumanymas dar nebuvo įgyvendintas. Telieka intriga, ar sireną išgirsime šįkart.

Daugiau informacijos apie bilietų platinimo būdus ir festivalio renginiams taikomas nuolaidas galite rasti interneto svetainėje www.vilniusfestival.lt.

 

Žiūrėti programą

Užsakyti bilietus

Pirkti bilietus

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: