„Žiemos svajos“

2018 m. gruodžio 1 d., šeštadienis, 19.00
Filharmonijos Didžiojoje salėje, Vilnius
Atlikėjai
Solistė MŪZA RUBACKYTĖ (fortepijonas)
Programa
„Žiemos svajos“

ZOLTAN KODÁLY – „Galantos šokiai“
FERENC LISZT – Koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr. 2 A-dur, S. 125 / R. 456
PIOTR ČAIKOVSKIJ – Simfonija Nr. 1 g-moll, op. 13 („Žiemos svajos“)

Šį vakarą su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru pasirodo du Lietuvos nacionalinės premijos laureatai: pianistė Mūza Rubackytė ir šio orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas Modestas Pitrėnas.

Tarptautinį pripažinimą pelniusios pianistės kūrybinėje biografijoje vengrų kompozitorius Ferencas Lisztas užima ypatingą vietą: 1981 m. prestižiniame tarptautiniame Liszto–Bartóko pianistų konkurse Budapešte M. Rubackytė pelnė Grand prix. „Viena geriausių gyvųjų Liszto atlikėjų“ (kaip teigiama žurnale „Fanfare“) yra Tarptautinių F. Liszto asociacijų (ILA) biuro narė, F. Liszto draugijos Lietuvoje „LiSZtuania“ prezidentė, F. Liszto pianistų konkursų Veimare, Parmoje ir Utrechte žiuri narė. Pianistė veda meistriškumo kursus Veimaro ir Budapešto Liszto akademijose. M. Rubackytės repertuare yra visas Liszto „Klajonių metų“ ciklas, visi etiudai ir abu koncertai fortepijonui. Ji yra iš tų retų pianistų, kurie atlieka šiuos ciklus koncerte per vieną dieną. Pianistė sako: „Liszto negalima nemylėti, galima tiktai jo nepažinti. Liszto kūriniai yra tarsi kopimas į kalną. Tik po didelių pastangų pasiekus viršūnę, atsiveria peizažo grožis ir šviesa.“ Koncerto fortepijonui ir orkestrui Nr. 2 A-dur (1857) muzikinės medžiagos plėtojimui būdingas rapsodiškumas. Fortepijonas tai iškilmingai rečituoja savo partiją, tai pratrūksta žaižaruojančiu virtuoziškumu, kuriam parodyti reikia ypatingos technikos.

1933 m. vengrų kompozitoriaus Zoltano Kodály sukurti „Galantos šokiai“ – puikus Liszto vengrų rapsodijų tradicijos plėtojimo pavyzdys – klausytoją pavergia audringu temperamentu, įdomia orkestruote. Senovinių vengrų šokių motyvus, kurie panaudoti šioje pjesėje, Kodály išgirdo iš Galantos miestelyje grojusių čigonų orkestrų.

Piotro Čaikovskio Pirmoji simfonija g-moll („Žiemos svajos“) – bene reikšmingiausias jo ankstyvojo laikotarpio kūrinys, jį autorius ne kartą perdarinėjo, tobulino. Po premjeros klausytojai ir kritikai buvo sužavėti. Čaikovskis taip pat buvo patenkintas šiuo savo opusu. Tai patvirtina eilutės iš 1883 m. laiško mecenatei Nadeždai fon Mek: „...nors simfonija daugeliu požiūrių yra netobula, iš esmės ji pranoksta mano vėlesnius, jau brandžius kūrinius“.

Su įvairiais kolektyvais dirigentas Modestas Pitrėnas koncertuoja visame pasaulyje. Pastaraisiais metais jis diriguoja Lietuvos, Latvijos, Diuseldorfo „Deutsche Oper am Rhein“, Varšuvos ir Maskvos Didžiuosiuose, Kelno, Helsinkio operos teatruose. Sankt Galeno operoje Šveicarijoje jis dirigavo daugiau kaip 30-ies pavadinimų spektaklius, o šiuo metu jau dirba šio teatro vyriausiuoju dirigentu.

Bilietų kainos
15 Eur
 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: