Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Filharmonijos 78-ojo sezono pabaigai – Lietuvos kamerinio orkestro programa „Amadeus Lietuvoje“

Filharmonijos 78-ojo sezono pabaigai – Lietuvos kamerinio orkestro programa „Amadeus Lietuvoje“

2019-05-02

Lietuvos kamerinis orkestras (LKO) Filharmonijos 78-ąjį koncertų sezoną pabaigs Valdovų rūmuose. Gegužės 11 d. čia skambės programa „Amadeus Lietuvoje“. Simboliškai ją galima pavadinti trumpiniu „MMM“, mat programoje – trys kompozitoriai iš M raidės: Mozartas, Malcys ir Mikoliūnas. Jų kūrinius su LKO atliks solistai Džeraldas Bidva (smuikas), Hartmutas Rohde (altas), Andrius Rekašius (būgnas) ir dirigentas Vilmantas Kaliūnas.

Koncerte „Amadeus Lietuvoje“ skambės du Wolfgango Amadeus Mozarto kūriniai: Simfonija Nr. 11 D-dur, KV 84/73q ir „Sinfonia concertante“ Es-dur, KV 364. Pastarasis yra nelyginant simfonijos ir koncerto hibridas. Dvigubų koncertų Mozartas sukūrė nedaug – dviem fortepijonams, Concertone dviem smuikams, Koncertą fleitai ir arfai bei minimą Koncertinę simfoniją smuikui ir altui, kuri pranoksta viską, kas buvo šio žanro sukurta iki jos ir net daugelį dešimtmečių po jos. Orkestrinis ir koncertinis Mozarto stilius čia atsiskleidžia visu brandaus meistriškumo žavesiu. Beje, „Sinfonia concertante“ – vienas iš nedaugelio XVIII a. muzikinės klasikos kūrinių, kuriame altas kaip solinis instrumentas prilygsta smuikui. Tad čia galėsime gėrėtis nuostabiu solistų Džeraldo Bidvos ir Hartmuto Rohdeʼs duetu.

Smuiko ir alto duetas su orkestru atliks ir kitą šios programos kūrinį – Arvydo Malcio Koncertą smuikui, altui ir styginių orkestrui (2012), parašytą tradicine trijų dalių forma, tradiciniu koncerto žanro principu, grindžiamą solistų ir orkestro supriešinimu, kuris plėtojamas tiek akustiniu, faktūriniu, tiek emociniu dramatiniu aspektu. Pasak kompozitoriaus, solistai čia yra viso kūrinio ašis, suteikianti muzikinių ir emocinių impulsų visam orkestrui. „Koncertą bandžiau sudėlioti iš daugybės fragmentų, kurie atspindėtų ir instrumentų galimybes, ir nūdienos kultūros sluoksnį, ir šiandienos nervą, pulsą, žmogaus viltis, džiaugsmus ir nusivylimus, svajones ir klystkelius“, – sako autorius. Šį kūrinį A. Malciui užsakė Jurijus Bašmetas savo 60-mečiui. Koncerto premjera įvyko 2013 m. sausio 24 d. Maskvos P. Čaikovskio filharmonijos salėje.

2012 m. buvo sukurtas ir kitas LKO koncerte skambėsiantis kūrinys – Artūro Mikoliūno „Boružių piemuo“ styginiams ir didžiajam būgnui. Beje, abu šiuolaikiniai lietuvių kompozitoriai – A. Malcys ir A. Mikoliūnas – yra ir kompozitoriai, ir Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro (LNSO) muzikantai, vienas groja violončele, kitas – fagotu ir kontrafagotu. A. Mikoliūnas buvo ir vienas fagotų kvarteto „Vilniaus fagotynas“ įkūrėjų (1994). Specialiai šiam ansambliui jis parašė nemažai kūrinių. Apie savo kūrinį styginiams ir didžiajam būgnui „Boružių piemuo“ autorius taip rašo: „Dievo karvute, skriski į dangų, tavo vaikeliai laukia prie lango“... Tegu šis magiškas piemenėlio kreipinys į boružę nuneša mus į vaikystę, kurioje pasaulis atrodo didesnis ir ryškesnis, kur pildosi burtai, kur pieva – tarsi miškas, pilnas sparnais plasnojančių boružėlių, kur smilga virsta styga, kurią boružės švelniai užgauna savo kojytėmis, kur kiekvieną piemens žingsnį palydi magiškas būgno aidas...“

Mozartiškas lengvumas, skaidrios emocijos, vaikiškas džiaugsmas – viso sezono pabaigoje bus apsčiai . Džiaugsmą neabejotinai stiprins ryškių solistų pasirodymas. „Virtuoziškas, gebantis tuo pat metu ne tik soluoti, bet ir vesti orkestrą bei girdėti ansamblį, puikus koncertmeisteris, su kuriuo orkestras jaučia vienas kito petį ir alsavimą“, – taip apibūdinamas smuikininkas Džeraldas Bidva, orkestrų „Kremerata Baltica“ ir LKO koncertmeisteris. Su juo solo grosiantis Hartmutas Rohde – vienas žymiausių altistų Europoje, vienas iš Kandinskio styginių trio (Kandinsky-Streichtrio) bei Mozarto fortepijoninio kvarteto (Mozart Piano Quartet) įkūrėjų. Su šiais ansambliais, su Leipcigo styginių kvartetu ir solo jis yra koncertavęs visame pasaulyje.

Atskirai verta paminėti boružes koncerte ganysiantį perkusininką Andrių Rekašių. Šis LNSO artistas yra LMTA ir Norvegijos muzikos akademijos absolventas, geriausias 2015 m. Panevėžyje vykusio XV tarptautinio pučiamųjų orkestrų čempionato solistas. Atlikėjas yra daugelio festivalių ir projektų dalyvis, koncertavęs Vienos, Berlyno, Graco, Prahos, Berno, Birmingamo, Oslo Senojoje ložėje ir kitose koncertų salėse.

Programą diriguosiantis Vilmantas Kaliūnas yra Kauno miesto simfoninio orkestro dirigentas, buvęs Sarluiso (Vokietija) apskrities simfoninio orkestro meno vadovas, dirbęs su tokiais orkestrais kaip „Berlyner Sinfonietta“, Sarbriukeno „Collegium Instrumentale“, „Thüringen Philharmonie Gotha“, „Jenaer Philharmonie“, Bulgarijos „Pazardjik Symphony Orchestra“ ir kt., koncertuojantis su ARD konkursų jaunaisiais laureatais ir solistais.

Filharmonijos 78-ąjį sezoną vainikuosiantis Lietuvos kamerinio orkestro koncertas „Amadeus Lietuvoje“ vyks gegužės 11 d., šeštadienį, 19 val. Valdovų rūmų Didžiojoje renesansinėje menėje.

LNF inf.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: