Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Šuoliais per Čekijos muzikos kultūrą

Šuoliais per Čekijos muzikos kultūrą

2014-04-28

Mozarto „Prahos“ simfonija, Dvořáko ir Martinů muzika – tarsi trys stotelės savotiškoje laiko kelionėje po Čekijos muzikos kultūrą. Šion kelionėn pasinerti šį šeštadienį, gegužės 3 d., klausytojus kviečia Lietuvos kamerinis orkestras, solo grosiančios smuikininkė Rūta Lipinaitytė ir pianistė Indrė Baikštytė bei dirigentas Martynas Staškus. Koncertas vyks Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje.

 

Programą pradės Wolfgango Amadeaus Mozarto Simfonija Nr. 38 D-dur, nukelsianti į XVIII a. Čekiją. Pirmą kartą 1778 m. atvykęs į Prahą, Mozartas surengė autorinį koncertą. Kartu su jo paties atliekamais fortepijoniniais kūriniais skambėjo ir nauja simfonija, kurią vėliau imta vadinti šio miesto vardu. Simfonijos finale skambančią vieną iš temų daug tyrinėtojų siejo su čekiška muzika. Šiame koncerte „Prahos“ simfonijos sąsajas su čekų tradicijomis bus tikrai įdomu pasekti, ypač lyginant su antroje koncerto dalyje skambėsiančia čekų kompozitorių muzika.

 

Koncertą pratęs garsioji Antoníno Dvořáko Serenada styginiams E-dur. Ji buvo sukurta vos per 11 dienų 1875-ųjų gegužę, kompozitoriui jau esant ganėtinai populiariam ir pripažintam – 1874 m. A. Dvořákui paskirta Austrijos valstybinė premija. XIX a. čekų muzikos kultūrą atstovaujantis Dvořákas – romantizmo epochos čekų kompozitorius, dirigentas ir pedagogas; operų, simfonijų ir daugybės kitų žanrų kūrinių autorius, Čekijos mokslo ir meno akademijos akademikas. Jo muzika sklidina nuoširdumo ir savitai melodinga, joje įkūnyta čekų liaudies dainų ir šokių stichija, šios atbalsių išgirsime ir Serenadoje styginiams.

 

Laiko šuolį į XX a. Čekiją pajusime per Bohuslavo Martinů – vieno ryškiausių XX a. čekų kompozitorių – muziką. Martinů kūrybai turėjo įtakos (be A. Dvořáko ir J. Suko) prancūzų impresionistai bei A. Rousselis, A. Honeggeras, I. Stravinskis. Tradicinius čekų muzikinio mąstymo principus B. Martinů derino su prancūzų muzikai būdingu santūrumu, stiliaus grynumu, aiškiu melodiniu piešiniu, spalvingumu. B. Martinů ketvirtojo dešimtmečio kūryba, o būtent į ją bus fokusuojamas šio koncerto atlikėjų žvilgnis, susijusi su čekų, apskritai europine baroko ir klasicizmo tradicija. Ypač svarbus kompozitoriui buvo concerto grosso žanras. Tai būdinga ir programoje skambėsiančiam „Concerto da camera“ smuikui, fortepijonui, perkusijai ir styginiams, kuris buvo sukurtas 1941 m. emigracijoje JAV. Šiame kūrinyje ypač akivaizdžiai susilieja concerto grosso elementai ir lyriška kantilena.

Pastarasis kūrinys suvienys visus šio vakaro nuostabios programos sumanytojus ir atlikėjus. Su Lietuvos kameriniu orkestru, šįkart diriguojamu maestro Martyno Staškaus, muzikuos dvi veržlios, muzikinių idėjų nestokojančios lietuvių solistės – smuikininkė Rūta Lipinaitytė ir pianistė Indrė Baikštytė. R. Lipinaitytė – ilgametė orkestro „Kremerata Baltica“ narė, kaip solistė yra griežusi su Dresdeno, Brno ir Kataro filharmonijų, Kroatijos radijo, Zagrebo, Lietuvos nacionaliniu simfoniniais, „Kremerata Baltica“, Lietuvos, Šv. Kristoforo ir Talino kameriniais bei kitais orkestrais. I. Baikštytė aktyviai bendradarbiauja su lietuvių ir užsienio instrumentininkais, grojo solo su Lietuvos nacionaliniu, Kauno miesto simfoniniais, Lietuvos, Šv. Kristoforo kameriniais orkestrais. R. Lipinaitytė ir I. Baikštytė daug metų koncertuoja kartu, jos yra M. K. Čiurlionio menų mokyklos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos auklėtinės, abi – daugelio konkursų laureatės. Koncerte taip pat dalyvaus ir „Concerto da camera“ perkusijos partiją atliks perkusininkas Pavelas Giunteris.

Koncerto Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje pradžia – 19 val.

LNF inf.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: