Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Nepraleiskite kontraboso solo!

Nepraleiskite kontraboso solo!

2014-01-28

Kada paskutinį kartą girdėjote kontraboso solo simfoninės muzikos koncerte? Klausimas priminė Jums garsųjį Patriko Süskindo „Kontrabosą“?.. Bet iš tiesų – kada paskutinį kartą klausėtės kontraboso? Klausiame, nes siūlome tai išgirsti šį šeštadienį, vasario 1 d., Filharmonijoje, Lietuvos nacionalinios simfoninio orkestro (LNSO) koncerte.

 

Grieš Donatas Bagurskas, šiuo metu bene daugiausia solo koncertuojantis Lietuvos kontrabosininkas, kaip solistas ir kamerinių programų dalyvis pasirodęs su įvairiais mūsų šalies kolektyvais ir atlikėjais. Koncerte su LNSO D. Bagurskas atliks žymaus anglų dabarties kompozitoriaus Gavino Bryarso (g. 1943; beje, 2012-aisiais jis viešėjo Lietuvoje!) Koncertą kontrabosui, vyrų chorui (dainuos choro „Vilnius“ vyrų grupė) ir orkestrui „Atsisveikinimas su Sankt Peterburgu“. Tai antras G. Bryarso kūrinys, parašytas kontrabosui ir simfoniniam orkestrui. Pats G. Bryarsas taip pat griežia kontrabosu, tad neatsitiktinai abiejose kompozicijose įgyvendino ir savo kaip atlikėjo idėjas, pritaikė patirtį.

„Atsisveikinimą su Sankt Peterburgu“ inspiravo mintys apie klasikinį kontrabosą. G. Bryarsas anotacijoje rašo, kad jis pats daugiau kaip 30 metų yra grojęs XIX a. instrumentu (meistras Bernardas Simonas Fendtas), anksčiau priklausiusiu garsiajam Samui Sterlingui, kuris J. S. Bacho siuitas violončelei aranžavo kontrabosui. Kita Koncerto kontrabosui inspiracija, anot kompozitoriaus, buvo S. Rachmaninovo vokalinė kompozicija „Jono Auksaburnio liturgija“ su joje skambančia įspūdinga basso profondo (arba profundo, vadinamoji oktavistų) partija. Siekdamas išgauti panašų efektą, G. Bryarsas Koncerte įveda vyrų balsus. Vokalinėje partijoje anglų kompozitorius panaudojo poetinį N. Kukolniko tekstą iš M. Glinkos ciklo „Atsisveikinimas su Sankt Peterburgu“ dvyliktos dainos „Atsisveikinimo daina“. Koncertas kontrabosui buvo sukurtas BBC užsakymu ir dedikuotas įžymiajam Duncanui McTierui.

LNSO šį vakarą diriguos jaunosios kartos lietuvių batutos meistras Modestas Barkauskas, jau surengęs pasirodymų su įvairiais kolektyvais. Koncerte dar skambės Rodiono Ščedrino Pirmasis koncertas orkestrui, dar vadinamas „Išdaigiškomis čiastuškomis“, bei Johanneso Brahmso šviesi, lyriška, poetiškų gamtos vaizdų persunkta Antroji simfonija. Apie ją vienas įtakingiausių XX a. pirmosios pusės Rusijos meno kritikų Ivanas Solertinskis yra pasakęs: „žavaus paprastumo kupina romantiška idilė... senosios Vienos poezija dvelkianti pastoralė“.

LNF inf.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: