Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Kelionė po Ispaniją ir atvirukas R. Strausso 150-mečiui

Kelionė po Ispaniją ir atvirukas R. Strausso 150-mečiui

2014-03-18

Pavasaris sugrįžta! Šį šeštadienį, kovo 22 d., Filharmonijoje Vilniuje bus karšta ir šventiška – Emanuelio Chabrier, Vaidos Striaupaitės-Beinarienės ir Maurice’o Ravelio kompozicijos žada muzikinę kelionę po Ispaniją, o Richardo Strausso gimimo 150-ųjų metinių progai skirtame „muzikiniame atviruke“ antroje koncerto dalyje skambės Strausso Koncertas obojui bei nuotaikinga valsų siuita iš operos „Rožių kavalierius“.

Su Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (meno vadovas ir vyr. dirigentas Juozas Domarkas) Filharmonijos scenoje pasirodys klausytojams puikiai pažįstami Lietuvos menininkai – vienas žymiausių dabarties obojininkų Robertas Beinaris ir dirigentas, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas Modestas Pitrėnas.

Muzikinę kelionę į saulėtus pietus pradės prancūzų romantiko Emenuelio Chabrier Rapsodija orkestrui „Ispanija“. Tai bene garsiausias šio kompozitoriaus kūrinys, parašytas 1883 m. po įsimintinos pusmečio kelionės į Ispaniją. Laiškuose iš įvairių šio krašto vietovių Chabrier su geraširdišku humoru aprašė savo įspūdžius, daug dėmesio skirdamas ir ispanų liaudies dainoms ar šokiams, bei užsiminė, kad grįžęs į Paryžių nedelsdamas ims kurti naują simfoninę partitūrą – „ypatingą fantaziją“. 1883 m. spalį įvykusi rapsodijos premjera šį prancūzų autorių plačiai išgarsino, galima sakyti, per vieną vakarą. Anot ispanų kompozitoriaus Manuelio de Falla’os, nė vienas jo tautietis nesugebėjo taip įtaigiai perteikti ispaniškojo šokio jota garsovaizdžio, o Gustavas Mahleris šią rapsodiją pavadino „moderniosios muzikos pradžia“.

Netrukus ispanų tematikos įkvėpti kiti prancūzų autoriai irgi sukurė pjeses orkestrui šia tema – tai Claude’o Debussy „Iberija“ ir Maurice’o Ravelio „Ispaniška rapsodija“. Būtent pastarąją išgirsime tolesnėje LNSO muzikinėje kelionėje po Ispaniją. Beje, „Ispaniškos rapsodijos“ partitūra stebina ne tik ispanų dvasios atskleidimu, bet ir tipišku prancūzišku žavesiu, detalių tobulumu, tembrų įvairove. Šiuo požiūriu itin įdomus tampa ispaniškoje LNSO koncerto dalyje skambėsiantis dar vienas kūrinys – lietuvių jaunosios kartos kompozitorės Vaidos Striaupaitės-Beinarienės sukurta Fantazija Enrique’s Granadoso tema obojui ir orkestrui. Kaip ispaniški motyvai suskamba lietuvaitės kūryboje? Tesprendžia patys klausytojai.

Antroje koncerto dalyje prisiminsime Richardą Straussą – kompozitorių, talentingą dirigentą, eruditą bei subtilaus kritinio proto asmenybę, padariusią didelį poveikį savo epochos muzikos menui ir atlikimo kultūrai. Jis puikiai žinojo paties sudėtingiausio „instrumento“ – simfoninio orkestro galimybes, jo muzikinė kalba nepaprastai reljefiška, turtinga. Šiam koncertui pasirinktus kūrinius – Koncertą obojui ir mažam orkestrui D-dur bei Valsų siuitą iš operos „Rožių kavalierius“ sieja išraiškos priemonių ir formos skaidrumas, mocartiškas paprastumas, tarsi atliepiantys pavasario nuotaikas ir tinkantys gimtadienio muzikiniam atvirukui.

Koncerto Filharmonijoje pradžia – 19 val.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: