Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Saksofonų savaitė Filharmonijoje

Saksofonų savaitė Filharmonijoje

2017-12-04

Kitą savaitę Nacionalinę filharmoniją užlies saksofonų garsai. Gruodžio 13 d., trečiadienį, su Donato Katkaus diriguojamu Šv. Kristoforo kameriniu orkestru muzikuos saksofonininkas Liudas Mockūnas, o gruodžio 16 d., šeštadienį, su Modesto Pitrėno diriguojamu Lietuvos nacionaliniu simfoniniu orkestru (LNSO) koncertuos saksofonų kvartetas „Signum“ (pastarieji gruodžio 14-ąją pasirodys ir Klaipėdos koncertų salėje).

Tiek orkestrų ir jų dirigentų, tiek garsių saksofonininkų Lietuvos publikai pristatinėti jau nereikia – jie žinomi, populiarūs, o bilietai į jų koncertus tirpte tirpsta. Tad šįkart atkreipiame dėmesį į koncertų programas, o jos ypatingos. Pasak maestro Donato Katkaus, „kiekvienas koncertas ar repeticija – tai nuolatinis išgyvenimas, jausmų gausybė, tokia pat sugestyvi kaip vienišiaus mėgavimasis nuosavu gyvenimu ar susiliejimo su gamta jausmas“.

Gruodžio 13 d. įvairios muzikos pažersiantis Vilniaus miesto savivaldybės Šv. Kristoforo kamerinio orkestro ir Liudo Mockūno koncertas simboliškai pavadintas „Epochų mozaika“. Koncerto programa atspindi kelių epochų stilistiką ir tarsi primena orkestro ir jo įkūrėjo bei meno vadovo Donato Katkaus kartu nueitą kūrybinį kelią. Vienas mėgstamiausių dirigento kompozitorių – Josephas Haydnas, tad maestro sakė, jog „labai norėtų jį dar padiriguoti“. Juolab kad Haydno Simfonija Nr. 64 atliepia ir visiems amžiams aktualius kaitos (vertybių, kartų, moralės) klausimus. Paties Haydno pridėtas lotyniškas simfonijos pavadinimas „Tempora mutantur“ reiškia „Laikai keičiasi“, o su jais keičiamės ir mes. 

Pora programos kūrinių yra itin susiję. Tai originali kompozitoriaus ir altininko Franko Bridge’o Siuita styginiams ir jo mokinio, garsiausio XX a. britų kompozitoriaus Benjamino Britteno „Variacijos Franko Bridge’o tema“, jas Brittenas skyrė savo mokytojui ir panaudojo jo kūrinio „Trys idilės“ („Three Idylls“)styginių kvartetui(1906) temą. Kaip prisimindavo Brittenas, jo mokytojas buvo įsitikinęs pacifistas, tad labai išgyveno Pirmojo pasaulinio karo košmarą. Tuo metu ir po karo Bridge’as parašė keletą pastoracinių ir elegiškų kūrinių ieškantiems dvasios paguodos. Kaip ir mokytojo muzika, Britteno „Variacijos“ dvelkia panašia nerimo, susikaupimo, o greta – ir šviesios lyrikos nuotaika. Lietuvoje tai labai retai atliekami kūriniai ir, kaip sako D. Katkus, „besibaigiant metams ir belaukiant Naujųjų, gražu parodyti dėmesį retai scenose skambančiai britų muzikai“. 

Lietuvių šiuolaikinei kūrybai koncerte atstovaus efektingas Gintaro Sodeikos kūrinys „Tuba plumbum“, pirmą kartą atliktas 2013 metais. Tuomet solistas buvo Rimantas Ramanauskas (bosinis klarnetas). Saksofonininkas Liudas Mockūnas sėkmingai perėmė solisto partiją, pasak dirigento, atlikėjas labai gerai kūrinį jaučia ir šis intriguojantis opusas jam puikiai tinka. 

Gruodžio 16 d. orkestro muzikos koncertas „Amerikietiški ritmai ir keturi saksofonai“ kiek netikėtai sujungs amerikiečių ir lietuvių muziką. LNSO, vadovaujamas maestro Modesto Pitrėno, atliks Osvaldo Balakausko Penktąją simfoniją, taip pažymėdamas kūrėjo 80-metį. Penktąją simfoniją O. Balkauskas sukūrė 2001 m. Vilniaus festivalio užsakymu, pirmą kartą jį atliekant LNSO dirigavo maestro Juozas Domarkas. Simfonijai būdingi energingi ritmai, keturias dalis jungia ta pati nuolatos sugrįžtanti muzikinė tema. Apie šią simfoniją kompozitorius yra pasakęs: „Mano keturių dalių simfonijoje pasiremta dermine ir harmonine sistema, kuri leido sujungti istoriškai ir geografiškai labai tolimus muzikos pavidalus – viduramžių Europos organumą, senosios indų ragos melodiką, džiazo ritmiką bei intonacijas, pagaliau XX a. moderniąsias išraiškos priemones, įskaitant ir klasterį.“

Panašus siekis inspiravo ir saksofonininkų kvarteto „Signum“ su LNSO pristatomą Bobo Mintzerio kūrinį „Amerikietiški ritmai“ („Rhythm of the Americas“) saksofonų kvartetui ir orkestrui. Anot B. Mintzerio, šiai keturių dalių siuitai būdinga džiazo, Karibų afrikiečių ir akademinės simfoninės muzikos sintezė. Pagrindinė kūrinio inspiracija kildinama iš kompozitoriaus gyvenimo tarpsnio, kai B. Mintzeris, kaip muzikantas, formavosi įvairialypėje ir be galo turtingoje Niujorko atmosferoje. Kūrinio idėja – išgauti tipišką Amerikos skambesį. O koks jis turėtų būti? Turbūt pagrindinis ir dominuojantis amerikietiškos muzikos aspektas – ritmas. Įvairūs muzikos elementai susipina ir susilydo į margaspalvį Amerikos skambesį, kuriame girdėti ir europietiškojo orkestro tradicija, ir folklorinės intonacijos, ir džiazo, salsos, mambo, bliuzo motyvai. 

Orkestro ir saksofono muzikos koncertai Filharmonijos Didžiojoje salėje skambės gruodžio 13 d., trečiadienį, 19 val. ir gruodžio 16 d., šeštadienį, 19 val. 

LNF inf.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;
mob. tel. 8 698 52075

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: