Grįžti į pradinį puslapį   Naujienos   Naujienų archyvas  
Lukas Geniušas, „Sō Percussion“ ir kitos staigmenos „Gaidoje“

Lukas Geniušas, „Sō Percussion“ ir kitos staigmenos „Gaidoje“

2017-10-18

Vilniuje laukiama Luko Geniušo pasirodymo – vienintelio tokio šį rudenį Lietuvoje – su simfoniniu orkestru. Lapkričio 4 d. charizmatiškasis pianistas Nacionalinėje filharmonijoje pirmą kartą Vilniuje skambins estų muzikos garsenybės, kompozitoriaus Arvo Pärto koncertą fortepijonui ir orkestrui „Lamentate“. L. Geniušo ir Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro koncertui diriguos įžymus australų-italų kilmės dirigentas, šiuo metu Niujorke gyvenantis Christopheris Lyndon-Gee. Šiame koncerte dalyvaus, o lapkričio 3 d. dar ir savo koncertinę programą filharmonijoje atliks pirmą kartą Lietuvoje viešėsianti viena žymiausių JAV mušamųjų instrumentų grupių „Sō Percussion“. Visa tai – šiųmečio „Gaidos“ festivalio staigmenos Lietuvos publikai. 

„Lamentate“ fortepijonui ir orkestrui yra didžiausias instrumentinis Arvo Pärto kūrinys. Jis dedikuotas garsiam britų menininkui Anishui Kapoorui ir jo įspūdingai skulptūrai „Marsyas“, eksponuotai „Tate Modern“ muziejuje Londone. Šio muziejaus Turbinų salėje, greta milžiniškosios skulptūros, ir įvyko koncerto premjera. „Kūriniui būdingos diametraliai priešingos nuotaikos. Šiek tiek sutirštindamas, apibūdinčiau šiuos polius kaip „brutaliai triuškinantį“ ir „intymiai trapų“, – taip pats Arvo Pärtas kalba apie savo koncertą „Lamentate“. Pavadinimas „Lamentate“ lotyniškai reiškia „raudokite“, tačiau anot Pärto: „Parašiau lamento (raudą) – ne mirusiems, bet gyviesiems.“

„Lamentate“ premjerą Londone grojo garsi prancūzų pianistė Hélène Grimaud, Londono simfonijetei dirigavo Alexanderis Brigeris. Įsimintina „Lamentate“ premjera įvyko Niujorke 2012 m. Philipo Glasso jubiliejui skirto koncerto „Carnegie Hall“ salėje metu, pačios Amerikos įžymybės pageidavimu įtraukus šį kūrinį į programą. Įrašuose skamba tokių garsių pianistų kaip Aleksejus Liubimovas (ECM išleistame CD „Lamentate“) ir Ralphas van Raatas („Naxos“ CD) interpretacijos. Tad tuo įdomiau išgirsti Arvo Pärto „Lamentate“, atliekamą vieno įdomiausių šiandienos pasaulyje naujosios kartos pianisto Luko Geniušo. Dėmesys šio atlikėjo pasirodymams Lietuvoje neblėsta, o tik auga. Ne tik dėl to, jog Lukas priklauso garsioms Lietuvos ir Rusijos muzikų dinastijoms. Klausytojus patraukia ryški atlikėjo charizma ir „ekspresija, kuri nėra savitikslė“ („The Gruardian“). 

Lapkričio 4 d. „Gaidos“ festivalio koncerte filharmonijoe skambės ne tik Arvo Pärto „Lamentate“, bet ir kito įžymaus kompozitoriaus, amerikiečio Davido Lango vienas naujausių kūrinių -- koncertas keturiems perkusininkams ir orkestrui „Man Made“(„Žmogaus padaryta“),kurį su orkestru atliks viena žymiausių JAV mušamųjų instrumentų grupių „Sō Percussion“. Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui diriguos Niujorke gyvenantis ir daugelio pasaulio šalių bei Lietuvos publikos aukštai vertinamas dirigentas Christopheris Lyndon-Gee.

Garsioji Niujorko grupė „Sō Percussion“ lapkričio 3 d. atliks ir vienintelį solinį koncertą Baltijos šalyse, jis įvyks Nacionalinės filharmonijos salėje. Programa sprogdins santūriosios klasikos šventovės sienas – skambės garsieji Steve’o Reicho ir Bryce’o Dessnerio kūriniai mušamiesiems bei JAV muzikos įžymybės Davido Lango specialiai grupei „Sō Percussion“ sukurta epinė kompozicija.

Prieš aštuoniolika metų susibūrusio ansamblio „Sō Percussion“ vizitinė kortelė – nestandartinis mąstymas. Kvarteto perkusininkai groja ne tik instrumentais, kuriuos esame pratęs matyti koncertinėje scenoje, bet ir patys susigalvoja įvairiausių perkusinius garsus išgaunančių prietaisų. Kompozitorius tai be galo žavi, todėl „Sō Percussion“ ansambliui sukurtų ir aranžuotų kompozicijų kiekis išties įspūdingas.

Patys ansamblio nariai save vadina atlikėjais, ieškančiais nuotykių. Žinoma, jie turi minty muzikinius nuotykius. Beje, ansamblio pavadinimas „Sō“ kildinamas iš japonų kalbos – tai antrasis simbolis žodyje ensou, reiškiančiame „groti muziką“. Vien tik so reiškia „groti instrumentu“, „patirti sėkmę“, „judėti į priekį“, „prisistatyti dievams, valdovui“. 

Ansamblis pasižymi originaliais pasirodymais, rengia performansus, stulbina šiuolaikinės muzikos klasikų interpretacijomis, kurios „nuotaikingai įkvepia savo precizija ir netvarka“ („The New Yorker“). Ansamblio repertuare – nuo XX a. klasikų iki pačios naujausios muzikos, kurią atlikėjų užsakymu rašo Caroline Shaw, Davidas Langas, Steve’as Mackey, Paulas Lansky ir kiti Amerikos kompozitoriai. „Sō Percussion“ koncertus rengia daugelyje svarbiausių JAV ir Europos koncertų salių ir festivalių.

„Sō Percussion“ koncerte Vilniuje pristatys du Steve’o Reicho kūrinius „Mallet Quartet“ ir „Marimba Phase“. Nors jie nebuvo rašomi šiam ansambliui, tačiau yra glaudžiai su juo susiję. Kai Amerikos muzikos legenda Steve Reichas kūrė „Mallet Quartet“ (2009), ansamblio muzikantams jis siųsdavo kūrinio fragmentus prašydamas, kad atlikėjai juos įgrotų ir garso įrašą atsiųstų elektroniniu paštu. Tokiu būdu kompozitorius galėjo realiai įvertinti savo kūrybinius ieškojimus. O štai „Marimba Phase“ (1967) originaliai buvo parašytas dviem fortepijonams (kaip „Piano Phase“), tačiau greta egzistuoja versija dviem marimboms. Tai vienas pirmųjų Reicho bandymų, kai vadinamoji fazių technika pritaikyta realiam atlikimui. 

Taip pat koncerte skambės vieno ryškiausių savo kartos kompozitorių Bryce’o Dessnerio (g. 1976) kūrinys „Music for Wood and Strings“, kurio premjerą Niujorko „Carnegie Hall“ salėje 2013 m. atliko „Sō Percussion“. Beje, B. Dessneris yra amerikiečių roko grupės „The National“ gitaristas. Ansamblis gros dar vieną jiems sukurtą opusą – D. Lango „The So-called Laws of Nature“ („Taip vadinami gamtos dėsniai“), įkvėptą kompozitoriaus minčių kadaise studijuojant medicinos mokslus.

„Vilniaus festivalių“ inf.

 
Atgal

Lietuvos nacionalinė filharmonija

Adresas: Aušros Vartų g. 5, LT-01304 Vilnius, Lietuva
Kontaktai: tel. (8 5) 266 52 10, 8 698 51954, 
faks. (8 5) 266 52 66
El. paštas: info@filharmonija.lt
Kasos: (8 5)  266 52 33, (8 5)  266 5216;
mob. tel. 8 698 52075

Rekvizitai Privatumo politika Autorinės teisės

 

Rekvizitai

Įmonės kodas 300011619
PVM mokėtojo kodas LT100000876811
Banko sąskaita IBAN LT98 7044 0600 0029 6318
Banko kodas 70440
Swift (BIC) kodas CBVILT2X

Naujienlaiškio prenumerata

Gaukite mūsų naujienas pirmi! Įrašykite savo elektroninio pašto adresą: